REKLAMA

Gdzie będą stały i jak będą wyglądały pomniki smoleńskie?

  • Autor: PAP/AT
  • 19 października 2017 11:45
Gdzie będą stały i jak będą wyglądały pomniki smoleńskie? (fot.Piotr Drabik/flickr.com/CC BY 2.0)

Jarosław Kaczyński bardzo martwi się tym, że nie wszystkie upamiętnienia są takie, jak chcielibyśmy. Bardzo nam zależy, żeby to był pomnik na miarę tego, co ma być upamiętnione. Tych postaci i tego wydarzenia - powiedział minister kultury Piotr Gliński o pomnikach smoleńskich.

• W ciągu kilku tygodni będzie podjęta decyzja dotycząca wyglądu i usytuowania pomników smoleńskich - powiedział Gliński.

• Bardzo nam zależy, by to były pomniki na miarę tego, co ma być upamiętnione - dodał.

• Przypomniał, że wciąż trwają prace jury konkursowego.

Gliński poproszony w radio RMF FM o komentarz do słów Zofii Romaszewskiej oburzonej, że po siedmiu latach nadal nie ma w Warszawie pomnika smoleńskiego, prof. Piotr Gliński powiedział: "No, jest to przerażające". "Ale przecież cały czas staramy się to zrobić. (...) Są dwa konkursy. Zebrane pieniądze też są" - wyjaśnił.

Dopytywany o skład jury konkursowego, wicepremier powiedział: "W jury są specjaliści, np. przedstawiciele SARP-u (Stowarzyszenia Architektów Polskich - red.), historycy sztuki, rzeźbiarze, wybitni specjaliści".

"Bardzo profesjonalnie to zrobiliśmy, tzn. my, jako Ministerstwo Kultury, pomagaliśmy Komitetowi Społecznemu" - dodał.

Czytaj tez: Kaczyński: Wiosną powinny być pomniki smoleńskie

Gliński wyraził nadzieję, że to będzie "dobry pomnik". "Wiem, że Jarosław Kaczyński bardzo martwi się tym, że nie wszystkie upamiętnienia są takie, jak chcielibyśmy. Bardzo nam zależy, żeby to był pomnik na miarę tego, co ma być upamiętnione. Tych postaci i tego wydarzenia" - powiedział.

Pytany o termin ogłoszenia wyników konkursów wicepremier odpowiedział: "Na dniach pan się dowie o wszystkim. Rozmawiamy o tym, spotykamy się. Komitet pracuje".

W ciągu kilku tygodni będzie decyzja dot. pomników smoleńskich - powiedział Gliński (Piotr Gliński, fot.mkidn.gov.pl)

"W ciągu kilku tygodni (...) będzie decyzja podjęta, jak będą wyglądały kwestie pomników, gdzie będą te pomniki stały i mniej więcej, które koncepcje będą realizowane" - wyjaśnił prof. Gliński. I dodał: "Nie pamiętam, do kiedy te terminy miną, czy mijają. To w tej chwili się decyduje. Ja jestem tylko jednym z wielu członków Komitetu Społecznego".

Dopytywany o lokalizację pomników, wicepremier powiedział: "My nie jesteśmy dysponentem przestrzeni w mieście Warszawa. Pamięta pan przecież, jak przez całe lata władze Warszawy traktowały kwestie tych pomników".

W połowie kwietnia br. PiS ogłosił, że rozpoczyna dwa równolegle przebiegające konkursy, które mają wyłonić autorów projektów pomników smoleńskich. Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego miałby stanąć na osi ul. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza przy ul. Krakowskie Przedmieście, a pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Karowej. 26 maja br. upłynął termin zgłaszania się do konkursów. Do tego czasu wpłynęło ponad 50 zgłoszeń od chętnych, chcących wziąć udział w konkursie na budowę pomników. 10 października br. prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że wiosną 2018 r. staną w Warszawie oba pomniki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA