REKLAMA

Gil: Nowoczesna to rodzaj politycznego planktonu. Zmiana lidera nie pomoże

  • Autor: PAP/AT
  • 25 listopada 2017 20:30
Gil: Nowoczesna to rodzaj politycznego planktonu. Zmiana lidera nie pomoże Nowoczesna jest w schyłkowej fazie, tak jak kiedyś Ruch Palikota - powiedział prof. Andrzej Gil (fot.nowoczesna.org)

Zmiana lidera partii Nowoczesna nie jest dużym wydarzeniem politycznym i nie przyniesie większych konsekwencji - ocenił prof. Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Katarzyna Lubnauer została w sobotę wybrana nową przewodniczącą Nowoczesnej. Głosowało na nią 149 członków partii; na jej kontrkandydata Ryszarda Petru - 140.

"Wybór jest ważny dla rodziny pani Katarzyny Lubnauer i pana Ryszarda Petru, ale większych politycznych skutków nie przyniesie (...). Wybory w Nowoczesnej uważam za wydarzenie polityczne bez ważniejszych konsekwencji" - powiedział prof. Gil.

Jak mówił, Nowoczesna jest "w schyłkowej fazie", tak jak kiedyś Ruch Palikota, a próba zmiany przywództwa jest tylko i "wyłącznie detalem".

"Sporo słyszałem ostatnio wypowiedzi liderów Nowoczesnej i nie znalazłem tam jakichkolwiek treści, które sytuowałyby tę partię wśród poważnych graczy" - ocenił prof. Gil. Jego zdaniem dwoma poważnymi graczami politycznymi na polskiej scenie politycznej jest obecnie PiS wraz z partią Zbigniewa Ziobry i partią Jarosława Gowina oraz Platforma Obywatelska.

Czytaj też: Karczewski wieszczy koniec Nowoczesnej: Zmiana szefa niczego nie wniesie

Według eksperta reszta partii to rodzaj "politycznego planktonu". W jego ocenie do tego planktonu zalicza się również "Nowoczesna", bo nie ma tam niczego, co byłoby nowe i mogło poderwać ludzi do sensownego działania. Dlatego wybory szefa partii nie są wydarzeniem, które ekscytowałoby kogokolwiek poza najbardziej zainteresowanymi - argumentował. 

Zdaniem Gila w związku z wygraną Lubnauer współpraca Nowoczesnej z PO się nie poprawi. "Nowoczesna będzie przystawką do pomysłów PO i tutaj na nic więcej nie można liczyć" - ocenił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Marcin 2017-11-25 22:21:55
    Po co pytacie pisowskiego profesora o zdanie?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA