REKLAMA

Gliński: bez "archipelagu polskości" nie było w Polsce demokracji

  • Autor: bad/PAP
  • 18 maja 2017 15:24
Gliński: bez "archipelagu polskości" nie było w Polsce demokracji Demokracja nie funkcjonuje bez społeczeństwa obywatelskiego - podkreślił minister Gliński. Fot. MKiDN

Bez "archipelagu polskości" nie byłoby w Polsce demokracji. Ona nie funkcjonuje bez społeczeństwa obywatelskiego - mówił w czwartek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas VII Kongresu Polska Wielki Projekt.

- Bez archipelagu polskości - przypominam, że to jest termin, który wprowadził do polskiego życia publicznego, do polskiej nauki poniekąd prof. Andrzej Zybertowicz kilka lat temu właśnie na naszym kongresie - nie byłoby w Polsce demokracji - mówił wicepremier Gliński podczas panelu Archipelag Polskości AD. 2017 - dokonania, wyzwania i perspektywy.

Jak powiedział, "demokracja nie funkcjonuje bez społeczeństwa obywatelskiego i nie byłoby także skutecznej demokracji, bo w ostatnich wyborach polska demokracja okazała się - mimo że była to demokracja bardzo okrajana, instytucjonalnie bardzo słaba - to okazała się skuteczna. Nastąpiła zmiana władzy i ona w dużej mierze natapiała dzięki temu, że w Polsce ten archipelag polskości, społeczeństwo obywatelskie było skuteczne także poprzez swoje zaangażowanie w te wybory 2015 roku".

Gliński, mówiąc o kształtowaniu się polskiego społeczeństwa obywatelskiego po 1989 roku, wskazał, że "sektor obywatelski, który powinien dbać o swoją niezależność, żyjąc otoczony bardzo silnymi sektorami - biznesowym i politycznym - ulegał tym sektorom i to w stopniu bardzo istotnym, co powodowało wtórnie, że on się tak nie rozwijał dynamicznie, jakbyśmy chcieli".

- Innym zjawiskiem negatywnym była bardzo duża dysproporcja wewnętrzna, narastające dysproporcje w rozwoju i skali funkcjonowania organizacji - bardzo szybko wytworzyła się grupa organizacji obywatelskich profesjonalnych, które się dobrze dostosowywały do okoliczności, do warunków działania, a z tyłu pozostawała coraz słabsza, chociaż liczniejsza grupa organizacji słabych, organizacji, które z trudem przeżywały, które miały charakter lokalny, często incydentalny - dodał.

Rozpoczęty w czwartek VII Kongres Polska Wielki Projekt odbywa się pod hasłem "Wolność - polski projekt dla Europy". W programie kongresu są m.in. panele dyskusyjne z udziałem ministrów oraz przedstawicieli świata nauki, gospodarki i kultury.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Roman Kafel 2017-05-18 17:08:04
    Panie Glinski.... demokracja to nie- jak blednie pan tlumaczy -wytwor spoleczenstwa obywatelskiego..a wrecz odwrotnie! Demokracja to urzadzenie wymyslone i doskonalone przez spolecznosc Plemienna- Rodowa- Narodowa. Tak -jak panstwo spolecznosci obywatelskiej to nie to samo co panstwo narodowe. Wielu podobnie, jak pan- m zamazujecie roznice pomiedzy tymi calkowicie odmiennymi pojeciami -jak pasztetowka szybe... Osobiscie znam wielu obywatli polskich- Niemcow, Ukraincow i Slowakow , ktorzy nie sa Polakami , nigdy nimi nie byli i co najwazniejsze nie chca wcale nimi byc! W tej obecnej kulawej Konstytucji Narod Polski zostal zepchniety na pozycje slugi i lokatora w swojej wlasnej Ojczyznie i na swojej Ojcowiznie! Dlatego nie jest zadnym Suwerenem..i dopuki mu tej pozycji sie nie przywroci nigdy nie bedzie! Prosze pamietac ze Xenophobia jest zawsze zjawiskiem wtornym i pojawia sie tylko i wylacznei tam , gdzie pojawila sie Xenokracja...na ktora jest prosta reakcja!



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA