REKLAMA

Gliński: Chcemy uzyskać do 1,5 mld zł na media publiczne z opłaty audiowizualnej

  • Autor: PAP/AT
  • 24 listopada 2015 07:53
Gliński: Chcemy uzyskać do 1,5 mld zł na media publiczne z opłaty audiowizualnej Media publiczne mają zostać przekształcone w narodowe instytucje kultury (fot.pixabay.com)

- Media będą finansowane z opłaty audiowizualnej, która ma zastąpić obecnie obowiązujący abonament. Chcielibyśmy uzyskać do 1,5 mld zł na media publiczne: telewizja, radio, także agencja - powiedział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Gliński podkreślił, że media publiczne mają zostać przekształcone w narodowe instytucje kultury i funkcjonować na podobnych zasadach jak Opera czy Filharmonia Narodowa - "jako instytucja, która jest niekomercyjna, nie ma charakteru spółki".

Jak mówił, projekt ustawy jest "w fazie finalnej, jest prawie gotowy". Z kolei w TV Republika wicepremier informował, że ustawa o mediach publicznych "będzie procedowana za miesiąc, najpóźniej po Świętach".

Jak mówił Gliński w Polsat News, media będą finansowane z opłaty audiowizualnej, która ma zastąpić obecnie obowiązujący abonament. "Chcielibyśmy uzyskać do 1,5 mld zł na media publiczne: telewizja, radio, także agencja" - mówił.

Jak dodał, reklamy "będą, ale w ograniczonym zakresie, nie tak jak w mediach komercyjnych". "Chcemy utrzymać jeszcze tę możliwość finansowania poprzez reklamy, ale chcemy także, by podział tego tortu finansowego był bardziej zrównoważony" - podkreślił.

Wyjaśnił, że połowa środków przeznaczanych na media będzie trafiać do mediów lokalnych. "Chcemy, by dziennikarze lokalni, stacje lokalne, były w większym stopniu uczestnikami tej podaży misji publicznej" - podkreślił.

W wywiadzie Gliński jeszcze jako kandydat na wicepremiera i ministra kultury w rządzie Beaty Szydło mówił, że mediami jako narodowymi instytucjami kultury kierować będą jednoosobowe zarządy. Za przekształcenie mediów publicznych - TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej - odpowiedzialny ma być Krzysztof Czabański w randze pełnomocnika premier Szydło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • stąpacie w miękkim lodzie 2015-11-24 08:24:28
    Mam nadzieję iż, psychopaty diabła w sutannie z Torunia pod przykrywką propagandowego Radia Maryja ,nie zaliczacie do medii publicznych, Nowelizacja ustawy. Możecie przegrać przez Rydzyka!
  • stąpacie w miękkim lodzie 2015-11-24 08:14:56
    Mam nadzieję iż, psychopaty diabła w sutannie z Torunia pod przykrywką propagandowego Radia Maryja ,nie zaliczacie do medii publicznych. Możecie przelać przez Rydzyka!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA