REKLAMA

Gliński o Kopiczyńskim: Potrafił oddać paradoksy i absurdy egzystencji w Polsce Ludowej

  • Autor: PAP/JS
  • 19 października 2016 15:57
Gliński o Kopiczyńskim: Potrafił oddać paradoksy i absurdy egzystencji w Polsce Ludowej

• Potrafił oddać paradoksy i absurdy egzystencji w Polsce Ludowej, a zarazem małe i wielkie dramaty codziennego życia - napisał Piotr Gliński w liście odczytanym w czasie uroczystości pogrzebowych ku czci Andrzeja Kopiczyńskiego.
• Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, Andrzej Kopiczyński pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

"Dla wielu z nas stał się uosobieniem powszechnego życia Polaków tamtej epoki (...) Potrafił oddać paradoksy i absurdy egzystencji w Polsce Ludowej, a zarazem małe i wielkie dramaty codziennego życia" - napisał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w liście, który odczytała w środę w warszawskim kościele pw. św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach podsekretarz stanu w ministerstwie kultury Wanda Zwinogrodzka.

Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, Andrzej Kopiczyński pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej oraz za działalność artystyczną.

Kopiczyński zmarł 13 października. Największą popularność przyniosła mu rola inżyniera Karwowskiego w serialu "Czterdziestolatek", stworzonym przez reżysera Jerzego Gruzę i scenarzystę Krzysztofa Teodora Toeplitza. Kopiczyński wcielał się w tę rolę między 1974 a 1977 rokiem; także w 1976 r. w filmie Gruzy pt. "Motylem jestem, czyli romans 40-latka" oraz w 1993 r., w serialu "Czterdziestolatek 20 lat później". Kreacja ta przyniosła aktorowi ogólnokrajową popularność.

Andrzej Kopiczyński zadebiutował na ekranie w 1957 roku w filmie Jerzego Kawalerowicza "Prawdziwy koniec wielkiej wojny". Występował m.in. w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie; był również aktorem Teatru Współczesnego w Bydgoszczy, od 1970 roku aktor występował na scenach teatrów warszawskich; był aktorem m.in. Teatru Narodowego, Teatru Rozmaitości, Teatru Na Woli, występował również w Teatrze Kwadrat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA