REKLAMA

Gliński: Rząd planuje konkurs na produkcję filmową promującą polską historię

 • Autor: PAP/AT
 • 22 listopada 2015 15:30
Gliński: Rząd planuje konkurs na produkcję filmową promującą polską historię Gliński zaznaczył, że rząd zapewni niezależne finansowanie dla projektu filmowego (Piotr Gliński, fot.facebook.com/ProfesorGlinski)

- Polski rząd będzie w najbliższym czasie dążył do stworzenia bardzo dużej produkcji filmowej, promującej polską historię. Ogłoszony będzie konkurs - zapowiedział minister kultury Piotr Gliński podczas zakończenia 23. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.

"Planujemy w najbliższym czasie rozpocząć wielki projekt filmowy. Korzystając z okazji, że mamy tutaj zgromadzone środowisko filmowe polskie, ale także bardzo wielu gości zagranicznych, chcę ogłosić, że polski rząd będzie w najbliższym czasie dążył do stworzenia bardzo dużej produkcji filmowej, promującej polską historię. Ogłoszony będzie konkurs" - powiedział Gliński.

Minister kultury i wicepremier zaznaczył, że rząd planuje zapewnić także niezależne finansowanie dla tego projektu. "Istotną kwestią jest to, że naprawdę będziemy się starali, żeby to finansowanie nie dotyczyło obecnego budżetu kultury" - dodał.

Gliński nazwał festiwal Camerimage świętem operatorów filmowych, wizjonerów, dzięki którym kino uzyskuje swój podstawowy wyraz.

"Jesteśmy dumni z tego, że to właśnie w Polsce mamy najbardziej znany festiwal filmowy, poświęcony tej bardzo trudnej sztuce, która w Polsce rozwija się doskonale od wielu lat. (...) Niezależność chyba głównie definiuje ten festiwal. On jest tak wielki, tak świetnie się rozwija, jest tak mocny (...), ale dlatego taki jest, bo jest niezależny, obywatelski" - mówił wicepremier.

"Zyskał rangę światową i w tym sensie z jednej strony promuje sztukę operatorską, a z drugiej, z czego bardzo się cieszymy i będziemy bardzo popierać, promuje Polskę na świecie" - dodał.

Gliński zaznaczył, że "po raz pierwszy, nie licząc zamierzchłych czasów komunistycznych i wicepremiera Józefa Tejchmy, polski minister kultury jest pierwszym wicepremierem polskiego rządu".

Józef Tejchma był jednocześnie wicepremierem i ministrem kultury, w rządzie Piotra Jaroszewicza w latach 70.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Krakus 2015-11-28 20:10:37
  Do Gość: Ile swoich własnych pieniędzy Pan w to zainwestuje? Dopiero w taka postawa to prawdziwy patriotyzm - wzorem ci co 1920 kupowali pożyczkę wojenną.
 • kresy, podlasie pamieta 2015-11-23 08:00:20
  Do wikol: Nie o tym zrobimy film, ale zrobimy film o tych co 17 września 39 witali sowieckie wojska oraz tych co we Lwowie strzelali za węgła do polskich żołnierzy i cywilów.
 • wikol 2015-11-23 06:41:36
  Może film o Stefanie Rago? Pierwsza polska ofiara II WŚ, alkoholik poległy podczas obrony Zdziaru przed Słowakami....
 • wolny obywatel 2015-11-22 17:30:12
  Produkcja filmowa za pieniądze Polaków ( bo to Polacy płaca podatki a nie wyprowadzają za granicę zyski) nie może szkalować Polski i Polaków, fałszować historii. Każda produkcja musi mieć metryczkę pierwotnego źródła finansowania np. sfinansowano z podatków Polaków lub finansowano z funduszy banku czy organizacji i tu nazwa i miejsce siedziby.
 • Gość 2015-11-22 16:34:06
  Uważam to za fantastyczny pomysł ,wpłynie to nie tylko pouczająco na Polaków, ale może rozkręcić produkcję filmową w Polsce.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA