REKLAMA

Głosowanie ws. aborcji: Nowoczesna chce odwołania wicemarszałka Tyszki

  • Autor: GP
  • 06 października 2016 15:54
Głosowanie ws. aborcji: Nowoczesna chce odwołania wicemarszałka Tyszki Debata, którą Stanisław Tyszka zakończył, dotyczyła odrzuconego projektu zakazu aborcji. (fot.:twitter.com/Gasiuk_Pihowicz)

• Po nocnej awanturze wokół zakończenia debaty o aborcji złożono wniosek o odwołanie wicemarszałka Stanisława Tyszki.
• Odwołania z funkcji wicemarszałka Sejmu posła Kukiz'15 chce Nowoczesna.

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej zapowiedziała i pokazała, wniosek klubu Nowoczesnej o odwołanie wicemarszałka Stanisława Tyszki z klubu Kukiz'15 z jego funkcji. Wniosek jest pochodną sytuacji z nocy, ze środy na czwartek (5 na 6 października). Był to drugi dzień obrad Sejmu, w którym toczyła się debata o zakazie aborcji.

Tyszka prowadząc obrady stwierdził, że politycy opozycji łamią regulamin izby i zachowaniem uwłaczają jej powadze. - Państwo z PO i Nowoczesnej robią sobie cyrk. Ja tego cyrku dłużej tolerować nie będę - mówił i zakończył obrady.

Czytaj: Sejm zrezygnował z dalszych prac nad projektem o zakazie aborcji. Zobaczcie kto jak głosował.

- Wicemarszałek Tyszka musi ponieść odpowiedzialność za wczorajsze zachowanie. Nowoczesna złożyła więc wniosek o odwołanie go z funkcji marszałka - pisała poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz w mediach społecznościowych.

Aby odwołać wicemarszałka z funkcji potrzebna jest zwykła większość głosów (tj. minimum 231). Do jakiejkolwiek zmiany prezydium są więc potrzebne głosy klubu PiS. Należy się spodziewać, że klub Kukiz'15 będzie bronił Stanisława Tyszki. PO, PSL nie zabrały jeszcze stanowiska wobec wniosku partii Ryszarda Petru.

Praktyką polskiego Sejmu jest, że wicemarszałków ma każdy klub poselski, minimum 15 posłów. Prawo i Sprawiedliwość po raz pierwszy złamało tę zasadę w obecnej (VIII) kadencji nie przyznając klubowi PSL wicemarszałka.

Wicemarszałkami są: Joachim Brudziński (PiS), Barbara Dolniak (Nowoczesna), Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Ryszard Terlecki (PiS) i właśnie Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

Źródło: twitter.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA