REKLAMA

Głosowanie za granicą: zgłoszenia tylko do środy

  • Autor: PAP
  • 05 października 2015 07:57
Głosowanie za granicą: zgłoszenia tylko do środy Chęć oddania głosu można zgłosić ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Fot. Flickr

Do środy można zgłaszać konsulowi chęć oddania głosu korespondencyjnie za granicą. Można to zrobić m.in. ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej np. za pomocą portalu ewybory.msz.gov.pl.

W zgłoszeniu należy podać oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie, nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, adres zamieszkania lub pobytu za granicą, adres zamieszkania w kraju (w przypadku osób przebywających za granicą czasowo), a także numer ważnego polskiego paszportu, miejsce i datę jego wydania.

Pamiętaj o adresie

W państwach, w których dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem do przekroczenia granicy, w miejsce numeru ważnego polskiego paszportu można podać numer ważnego dowodu osobistego.
Konieczne jest też wskazanie adresu, na który ma zostać wysłany pakiet wyborczy albo zadeklarować jego osobisty odbiór.

Na podstawie takiego zgłoszenia konsul wpisze osobę do spisu wyborców i wyśle pakiet wyborczy, zawierający m.in. karty do głosowania, kopertę zwrotną i instrukcję.

Dostaniesz potwierdzenie

Głosowanie korespondencyjne można zgłosić m.in. za pomocą portalu internetowego ewybory.msz.gov.pl. Po udanej rejestracji z portalu można pobrać potwierdzenie. Potwierdzenie przesłane zostanie też na adres e-mail podany w formularzu zgłoszeniowym. Głosowanie korespondencyjne jest możliwe w wybranych komisjach wyborczych.

Resort spraw zagranicznych zaznacza, że dla obywateli polskich, którzy chcą głosować za granicą, w wyborach parlamentarnych utworzono 250 obwodów wyborczych. Wyborcy ci - przypomniano - będą głosować na kandydatów do Sejmu i Senatu zarejestrowanych w okręgu warszawskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA