REKLAMA

Górnictwo: kompromis jest konieczny, bo awantura nic nie da

  • wnp.pl
  • Autor: wnp.pl
  • 08 lutego 2016 08:27
Górnictwo: kompromis jest konieczny, bo awantura nic nie da Polska Grupa Górnicza potrzebuje 2,2 mld zł dokapitalizowania. (fot.: )

W przypadku Kompanii Węglowej mamy nadal sytuację patową. Przełomu nie przyniosły też obrady w ramach Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.

W Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog w Warszawie odbyło się w piątek piątego lutego spotkanie w ramach Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.

Przedstawiciele rządu, pracodawców i strony związkowej dyskutowali na temat bieżącej sytuacji sektora wydobywczego.

W obradach uczestniczył minister energii Krzysztof Tchórzewski. Obrady zdominowały kwestie bieżące i trudno się temu dziwić, gdyż strona społeczna przede wszystkim oczekiwała, że dojdzie do wycofania się zarządu Kompanii Węglowej z wypowiedzenia porozumienia z 17 lipca 2015 roku. Decyzja co do tej sprawy ma zapaść w najbliższych dniach.

Minister energii przyznał, że rozmowy były trudne. Branża znajduje się w ciężkiej sytuacji, a to, co dzieje się na międzynarowowym rynku węgla - spadek cen surowca - przysparza nowych kłopotów polskim producentom.

Przeczytaj: Nowe nazwiska w JSW

- Minister energii Krzysztof Tchórzewski przedstawił swoją ocenę sytuacji, przedstawiciele strony społecznej zaprezentowali swoje argumenty - mówił po obradach górniczego zespołu trójstronnego szef Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność Kompanii Węglowej Bogusław Hutek. - Podtrzymaliśmy nasz postulat dotyczący wycofania przez zarząd Kompanii decyzji o wypowiedzeniu porozumienia z 17 lipca 2015 roku. Minister zapewnił, że w połowie tygodnia poinformuje stronę społeczną o dalszych decyzjach resortu - zaznaczył Bogusław Hutek.

Niebawem może dojść do kolejnych obrad z udziałem przedstawicieli rządu, pracodawców i górniczych związków. Zapewne obrady te odbędą się w Katowicach, co postulowali związkowcy.

Według związkowców na razie trudno mówić o jakimś zbliżeniu stanowisk. Ministerstwo energii ma udzielić informacji odnośnie działań, jakie zamierza podjąć resort i zarząd Kompanii Węglowej, by doprowadzić do powołania Polskiej Grupy Górniczej, czyli Nowej Kompanii Węglowej.

Przeczytaj całość materiału na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA