REKLAMA

Gowin chce rozmawiać z Niemcami o "nieporozumieniach" wokół TK

  • Autor: GP
  • 17 czerwca 2016 09:38
Gowin chce rozmawiać z Niemcami o "nieporozumieniach" wokół TK Jarosław Gowin zapowiada, że w relacjach rządowych Polski i Niemiec będą przygotowane szerokie konsultacje międzyresortowe. (fot.:facebook.com/GowinJaroslaw)

• Wicepremier Jarosław Gowin chce na polsko-niemieckich konsultacjach rządowych wyjaśniać stronie niemieckiej, czego nie dostrzega w sporze o Trybunał Konstytucyjny w Polsce.
• Konsultacje są realizowane z powodu rocznicy podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie miedzy Polską, a Niemcami.
• Gowin podkreśla, że rząd chce "trochę inaczej zdefiniować rolę" Trybunału Konstytucyjnego.

Jarosław Gowin w piątek (17 czerwca) mówił na antenie Polskiego Radia o relacjach polsko-niemieckich. Wiele wydarzeń - jak wizyta prezydenta RFN w Polsce, czy wizyta Andrzeja Dudy w Berlinie - jest związanych z 25. rocznicą podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie między Rzeczpospolitą, a Zjednoczonymi Niemcami. Podpisano go 17 czerwca 1991 r.

Gowin zapowiada, że w relacjach rządowych obu państw będą przygotowane szerokie konsultacje międzyresortowe. - Wyjaśnimy sobie wiele nieporozumień, głównie w kontekście Trybunału Konstytucyjnego. Media niemieckie mogłyby mieć bardziej zrównoważony obraz tego, co dzieje się w Polsce - ocenił wicepremier i minister nauki w rządzie Beaty Szydło.

Konsultacje odbędą się w przyszłym tygodniu.

W kwestii samego Trybunału Konstytucyjnego, Gowin dodawał: - Mam zaufanie do sędziego Pszczółkowskiego, tak jak do prawie wszystkich pozostałych sędziów TK - nawiązywał do wypowiedzi i krytyki, którą były poseł PiS otrzymał od swoich kolegów Gowin.

- To, że jesteśmy w pewnym ustrojowym sporze z Trybunałem Konstytucyjnym, że chcemy trochę inaczej zdefiniować rolę Trybunału, nie znaczy, że musimy traktować sąd konstytucyjny jako instytucję wrogą wobec rządu czy państwa (w ogóle - przyp. red.) - konkludował koncyliacyjne wicepremier.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA