REKLAMA

Gróbarczyk: Projekt Prawa wodnego we wtorek pod obrady rządu

  • Autor: PAP/JS
  • 17 października 2016 18:20
Gróbarczyk: Projekt Prawa wodnego we wtorek pod obrady rządu Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk (fot. facebook.com)

• We wtorek (18 września) rząd zajmie się m.in. projektem Prawa wodnego – poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
• Zaznaczył, że ma ono rozwiązać m.in. problemy kompetencyjne i dać podstawę do inwestycji.

Rada Ministrów "definitywnie zamknie sprawę Prawa wodnego, przyporządkowania kompetencji i faktycznie rozpocznie cały proces inwestycyjny" - powiedział Gróbarczyk podczas konferencji prasowej.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej odniósł się w ten sposób do pytania  o odstąpienie przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach (RZGW) od umowy z firmą Dragados na budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. To inwestycja kluczowa dla ochrony dorzecza Odry - od Raciborza do Wrocławia i ważna przez to dla rozwoju transportu wodnego w tej części kraju.

Czytaj też: Sejmowa komisja pracuje nad projektem ustawy o sędziach TK

"Nie tylko ta inwestycja jest ważna, wiele innych. Dzisiaj jedynym obwarowaniem jest dokończenie (wdrożenia - PAP) dyrektywy wodnej, Prawa wodnego. Myślę, że w dniu jutrzejszym stanie się to faktem" - ocenił minister.

Projekt ustawy Prawo wodne zakłada m.in. utworzenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie", które w imieniu Skarbu Państwa będzie zarządzało wszystkimi wodami publicznymi. To pozwoli na lepsze zarządzanie nie tylko wałami przeciwpowodziowymi, ale także urządzeniami melioracyjnymi. Ministerstwo zapewnia, że opłaty za wodę dla odbiorców indywidualnych mogą wzrosnąć, ale nawet jeśli to się stanie, nie będzie to znacząca podwyżka. Przeciwko spodziewanym podwyżkom protestowały w ostatnim czasie samorządy; ich zdaniem będą znacznie wyższe niż szacunki ministerstwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA