REKLAMA

Grupa Wyszehradzka: Bartosz Kownacki z MON rozmawiał o polskim uzbrojeniu z ministrami V4

  • Autor: GP
  • 16 czerwca 2016 12:28
Grupa Wyszehradzka: Bartosz Kownacki z MON rozmawiał o polskim uzbrojeniu z ministrami V4 Przedstawiciele V4 w Pradze. (fot.:mon.gov.pl)

• Bartosz Kownacki z MON odwiedził Czechy, gdzie Grupa Wyszehradzka (V4) rozmawiała o przemyśle zbrojeniowym.
• Ministerstwa obrony krajów V4 liczą na współpracę z Europejską Agencją Obrony (EDA).

Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej w środę (15 czerwca) uczestniczył w Pradze, w Czechach, w spotkanie Krajowych Dyrektorów ds. Uzbrojenia (NAD) Grupy Wyszehradzkiej.

Celem konsultacji środkowoeuropejskich polityków było omówienie obszarów współpracy w ramach Europejskiej Agencji Obrony (EDA). Poruszono tematy bezpieczeństwa dostaw uzbrojenia, a także możliwości rozwoju współpracy grupy V4 z EDA.

Po spotkaniu podkreślano, że jednym z ważniejszych obszarów przyszłej współpracy ma być koordynacja przemysłowa krajów członkowskich V4. Wszelkie działania, o których decydowano mają na celu wsparcie przemysłów zbrojeniowych krajów regionu.

Czytaj: Antoni Macierewicz wskazał zagrożenie dla pokoju miedzynarodowego

- Przedstawiono też aktualny status realizacji głównych projektów i planów modernizacyjnych, w tym omówiono systemy pozyskiwania sprzętu w poszczególnych państwach - pisze o wizycie w Pradze Kownackiego MON. - Przedstawiciele V4 zadeklarowali chęć usprawnienia i usystematyzowania zakupów dla armii. Rozmowy w tym zakresie będą kontynuowane w Kielcach.

Pozostałe państwa V4 reprezentowali w Pradze: zastępca ministra obrony Czech Daniel Kostoval, zastępca krajowego dyrektora ds. uzbrojenia Węgier Attila Simon oraz doradca krajowego dyrektora ds. uzbrojenia Słowacji Milan Celko.

W spotkaniu uczestniczył też p.o. dyrektora departamentu polityki zbrojeniowej MON płk dr Karol Dymanowski.

Kolejne spotkanie V4 krajowych dyrektorów ds. uzbrojenia, wspólnie z dyrektorem wykonawczym EDA, planowane jest w Kielcach w dniu 8 września br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA