REKLAMA

Grupa Wyszehradzka: Ministrowie omówią problem imigracji i wyzwań stojących przed ONZ

  • Autor: PAP/AT
  • 29 sierpnia 2016 11:32
Grupa Wyszehradzka: Ministrowie omówią problem imigracji i wyzwań stojących przed ONZ Według Szijjarto Grupa Wyszehradzka reprezentuje rozsądne stanowisko w kwestii imigracji (Peter Szijjarto, fot.wikipedia.org/Agencia de Noticias ANDES)

• Wpływ sytuacji w Turcji oraz uwarunkowań w południowo-wschodnim sąsiedztwie Europy na presję imigracyjną będzie jednym z tematów poniedziałkowych (29 sierpnia) rozmów szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie – powiedział szef MSZ Węgier Peter Szijjarto.
• Ministrowie będą też omawiać liczne wyzwania stojące przed ONZ.

Szijjarto oznajmił w poniedziałek w telewizji M1, że ministrowie spraw zagranicznych Węgier, Polski, Czech i Słowacji - czyli on sam, Witold Waszczykowski, Lubomir Zaoralek i Miroslav Lajczak - będą też omawiać liczne wyzwania stojące przed ONZ w związku ze zbliżającą się sesją Zgromadzenia Ogólnego tej organizacji.

Według Szijjarto Grupa Wyszehradzka reprezentuje rozsądne stanowisko w kwestii imigracji. Jak zaznaczył, dla władz w Budapeszcie podstawowe znaczenie ma bezpieczeństwo Węgrów, a ponieważ sprawdziło się przypuszczenie, że fala imigracji przyniesie zagrożenie dla Europy, należy kraj przed nim obronić.

Czytaj też: Szymański: Kary dla krajów niechętnych relokacji uchodźców zwiększą kryzys w Unii Europejskiej

Zdaniem ministra od czasów II wojny światowej Europa nie musiała stawiać czoła tak wielu poważnym wyzwaniom i dlatego "szczególnie teraz Unia Europejska powinna wykazać się jednością i siłą".

W Radiu Kossuth minister ocenił zaś, że instytucje unijne stworzyły w Turcji "mylne wyobrażenie", że kraj ten uzyska ruch bezwizowy nawet jeśli nie spełni niezbędnych wymogów, czyli nie będzie "trzymać w ryzach fali imigracyjnej". Jak ocenił, łudzenie Turcji tym fałszywym wyobrażeniem było błędem, bo teraz spowoduje to jej rozczarowanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA