REKLAMA

Grupa Wyszehradzka: W Warszawie będą rozmawiać o migracji w Europie

  • Autor: GP
  • 21 listopada 2016 08:20
Grupa Wyszehradzka: W Warszawie będą rozmawiać o migracji w Europie Uchodźcy zaczęli pukać do drzwi Europy kilka miesięcy po wybuchu wojny w Syrii. (fot.pixabay.com/domena publiczna:)

• W Warszawie odbędzie się w poniedziałek (21 listopada) spotkanie ministrów Grupy Wyszehradzkiej i innych państw regionu Europy Środkowej.
• Tematem rozmów szefów MSWiA będzie kryzys migracyjny. Ostatnie propozycje rozwiązania relokacji uchodźców ze strony Słowacji, nie spotkały się z aprobatą.
• Kryzys migracyjny nie jest tak poważny od kiedy Unia i Turcja doszły latem do porozumienia w tej sprawie. Nie zażegnało to jednak problemu.

W poniedziałek (21 listopada) w Warszawie spotkają się ministrowie spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej i krajów bałkańskich. Do Polski przybędą też politycy z Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji i Słowenii.

Omawiane grono, w tym Mariusz Błaszczak, będą rozmawiać o wyzwaniach migracji, która dotyka kraje bałkańskie. Na pewno nie zabraknie też tematów unijnych - reformy wspólnoty i pomysłów na jej usprawnienie.

Czytaj: Szef MSWiA podsumował działanie resortu po roku rządu

Szef polskiego MSWiA Mariusz Błaszczak wielokrotnie powtarzał, że dotychczasowe reguły jedynie wzmagają falę migrantów, a nie powodują rozwiązanie tego problemu.

W ostatnim kwartale tego roku inicjatywę wobec kryzysu migracyjnego przejęła Słowacja.Z informacji Polskiego Radia wynika, że wstępne propozycje tego kraju, kierującego pracami Unii, zostały odrzucone, gdy zaprezentowano je szerszemu gronu państw. Skończyło się na bardzo ogólnej deklaracji zapowiadającej dalsze prace. Słowacja przygotowała dwustronicowy dokument, zgodny ze stanowiskiem państw Grupy Wyszehradzkiej, mówiący o tym, że kraje mogą wybrać, w jaki sposób chcą pomóc w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego.

Kryzys migracyjny, w drugiej połowie roku 2016, znacząco został opanowany. Do poprawy sytuacji  przyczyniła się letnie porozumie między UE i Turcją. Na jego mocy Unia pomaga Turcji finansowo, a Turcja powstrzymuje falę migracji z ogarniętej wojną Syrii i innych krajów Azji Środkowej.

Głównym powodem wzmożonej migracji ludzi z Azji do Europy jest trwająca w Syrii wojna domowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA