REKLAMA

Grzegorz Schetyna: Niezawisłość sędziowska w Polsce jest maltretowana i dewastowana

 • Autor: PAP/AT
 • 08 marca 2018 13:20
Grzegorz Schetyna: Niezawisłość sędziowska w Polsce jest maltretowana i dewastowana Funkcjonowanie IPN-u trzeba rozdzielić na inne instytucje - powiedział lider PO (Grzegorz Schetyna, fot.twitter.com/SchetynadlaPO)

Nawet tysiące stron nie wystarczy, żeby przykryć brutalną rzeczywistość, która jest znana w Europie. Wszyscy wiedzą, że w Polsce niszczona jest niezawisłość sądów i doradzałbym premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, aby był przygotowany na to pytanie i na odpowiedź na pytanie: dlaczego tak się dzieje i dlaczego przyzwala na to premier Rzeczpospolitej - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna.

 • Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek (8 marca) z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem, któremu przekazał "białą księgę" na temat reform sądownictwa w Polsce.
 • Schetyna, odnosząc się do "białej księgi" ironizował, iż ma nadzieję, że "tego stustronicowego materiału nie przygotowała Polska Fundacja Narodowa w taki sposób, jak przygotowała przekaz, który widzieliśmy na billboardach w całym kraju".
 • To jest powszechna wiedza - w Polsce, w Europie i na świecie - że w Polsce maltretowana, niszczona i dewastowana jest niezawisłość sędziowska - powiedział szef PO.
 • Możemy się tylko cieszyć, że mamy wsparcie w Komisji Europejskiej - zaznaczył.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek (8 marca) przed południem w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem, któremu przekazał "białą księgę" na temat reform sądownictwa w Polsce. Z informacji przekazanych przez kancelarię premiera wynika, że rząd przekonuje w niej m.in., "dlaczego Polska wymaga reformy sądownictwa" oraz dlaczego "reformy są uzasadnione i proporcjonalne".

Autorzy "białej księgi" przekonują w niej, że reformy sądownictwa "w pełni realizują europejskie standardy", a przepisy dotyczące sądownictwa "funkcjonują od dawna w krajach o stabilnych systemach demokratycznych i nigdy nie uznawano ich za zagrożenie dla praworządności". Nie ma powodów do obaw także w przypadku Polski - napisano w dokumencie.

Schetyna, odnosząc się do "białej księgi" ironizował, iż ma nadzieję, że "tego stustronicowego materiału nie przygotowała Polska Fundacja Narodowa w taki sposób, jak przygotowała przekaz, który widzieliśmy na billboardach w całym kraju".

"Tutaj nie wystarczy czarować rzeczywistość, tutaj trzeba odpowiadać prostym przekazem: co się stało, dlaczego zniszczono niezależność Trybunału Konstytucyjnego, dlaczego zniszczono niezależność i wpływ sędziów na Krajową Radę Sądownictwa i co z tego wynika" - dodał lider PO na czwartkowej konferencji prasowej.

Według niego "nawet tysiące stron nie wystarczą, żeby to wytłumaczyć i przykryć brutalną rzeczywistość, która jest znana w Europie, także Jean-Claude Junckerowi". "Wszyscy o tym wiedzą - w Polsce niszczona jest niezawisłość sądów i doradzałbym premierowi Morawieckiemu, aby był przygotowany na to pytanie i na odpowiedź na to pytanie: dlaczego tak się dzieje i dlaczego przyzwala na to premier Rzeczpospolitej" - podkreślił szef PO.

"To jest powszechna wiedza - w Polsce, w Europie i na świecie, że w Polsce niezawisłość sędziowska jest maltretowana, niszczona i dewastowana i dlatego tak bardzo głośno o tym mówimy i możemy się tylko cieszyć, że mamy wsparcie w Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz wszystkich tych, którzy wiedzą, co oznacza demokracja, praworządność i wolności obywatelskie" - powiedział Schetyna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Do trolla z PIS 2018-03-08 15:58:27
  Do NaPohybelPo: Rocznica marca 68 a te postpzprowskie pomioty z pisuaru dalej ze swoją bajką o tym że Polska jest dalej państwem prawa którą kupują już chyba tylko oni sami.
 • NaPohybelPo 2018-03-08 15:51:53
  Rocznica marca 68 a te postpzprowskie pomioty z peło dalej ze swoją bajką o dewastacji sądów którą kupują już chyba tylko oni sami
 • Polak na swoim 2018-03-08 13:29:51
  Kolo, tys jest lider jak z koziej (...) trąba, cienki jesteś i nie masz nic istotnego do powiedzenia, przysparzasz tylko zwolenników bolszewiiREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA