REKLAMA

Grzegorz Schetyna nowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej

  • Autor: GP
  • 26 stycznia 2016 13:24
Grzegorz Schetyna nowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, nowy przewodniczący Platformy Obywatelskiej (fot. twitter.com)

• We wtorek (26 stycznia) Grzegorz Schetyna został wybrany na przewodniczącego PO.
• Platforma, pod nowym przywództwem, nim powróci do rywalizacji z PiS musi zdobyć utracone poparcie.
• Na drodze PO do realnego powrotu stoi Ryszard Petru, lider Nowoczesnej.

Politycy PO są zgodni, że formacja potrzebuje nowego impulsu i pomysłu na charakter działalności w opozycji. Wszyscy oczekują, że Grzegorz Schetyna pokaże partii nową formułę działania wobec rządów PiS. Nowy lider PO zyskał poparcie w wysokości 91 proc. głosów, a wyniki wyborów na szefa partii ogłoszono na wtorkowej konwencji (26 stycznia). Niespodzianki nie było, ponieważ w rywalizacji pozostał jeden kandydat.

Konwencję zaczęła prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Po niej głos zabrała Ewa Kopacz, która przewodziła PO po ustąpieniu Donalda Tuska. Nawiązywała w swoim przemówieniu do piętnastolecia PO, podkreślała, że partia zmieniła kraj.

- Na trwałe zakorzeniliśmy Polskę w UE, we wspólnocie Zachodu - mówiła. - Za lata współpracy dziękuję - powiedziała podkreślając, że wierzy, iż PO jest potrzebna Polakom.

Przypomnijmy, trwające od końca 2015 roku wybory na szefa partii były najpierw starciem trzech osób. Pretendentami do pozostawionego przez Ewę Kopacz stanowiska byli: Grzegorz SchetynaTomasz Siemoniak i Borys Budka.

Ostatni dwaj wycofali się z wyścigu, gdy p.o. przewodniczącego PO Ewa Kopacz w obliczu porażki wyborczej sama zdecydowała się odstąpić od startu. W efekcie Grzegorz Schetyna był jedynym kandydatem, który pozostał w rywalizacji. Co stało się powodem do ironicznych żartów w sieci.

Źródło: twitter.com

Partia, która pod przywództwem Donalda Tuska wygrywała wybory w Polsce dwa razy z rzędu znalazła się w trudnej sytuacji. Wielu wieszczy jej szybki upadek, a powody tego stanu rzeczy upatruje się w długim sprawowaniu władzy, skandalach i wypaleniu całej formacji.

Źródło: twitter.com

Ponadto PO musi liczyć się z poważną alternatywą jaka jej wyrosła w 2015 roku, czyli z Nowoczesną. Jak się okazuje Ryszard Petru stał się dla wielu liderem opozycji, mimo że jeszcze w listopadzie Grzegorz Schetyna mówił, że PO nie jest rywalem Nowoczesnej.

- Jesteśmy skazani na dobrą współpracę z Nowoczesną, a nie na rywalizację. (…) Ryszard Petru powinien zabiegać o przyjazne relacje z nami, a nie szukać wroga w Platformie – mówił kilka miesięcy temu Schetyna.

Przeczytaj jakie słowa dla nowego przewodniczącego mają partyjni koledzy. Poznaj życiorys Grzegorza Schetyny,

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • na pożegnanie wszyscy raz 2016-01-26 22:54:07
    PO - żegnamy !!!!!!!!!!!!!!! Cześć - jak czapka, pa - jak parasol , czas na nowe, energiczne twarze z Nowoczesnej kropki nad PL
  • a juści 2016-01-26 15:18:14
    Dobry ruch (PO) słuszny ruch,postawiono na młodość, doświadczenie itd. Jeszcze tylko utrata konfitur w sp SP no i się możecie czuć się jak Jarosław i jego partyja przez 8 lat i brońcie nas teraz przed utratą wolności, a my wydajemy za Wasze błędy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA