REKLAMA

Grzegorz Schetyna o KRS: Kolejny obraz amatorszczyzny polityków PiS

  • Autor: PAP/AT
  • 15 marca 2018 12:52
Grzegorz Schetyna o KRS: Kolejny obraz amatorszczyzny polityków PiS Każdy problem będzie teraz rozwiązywany w ten sposób, że będzie się wykorzystywać większość parlamentarną do pisania prawa, którego zadaniem jest poprawa wcześniej napisanego złego prawa - powiedział Schetyna o projekcie nowelizacji ustawy o KRS - powiedział lider PO (Grzegorz Schetyna, fot.twitter.com/SchetynadlaPO)

Projekt nowelizacji ustawy o KRS jest dowodem na techniczne traktowanie prawa przez polityków obozu rządzącego - ocenił szef PO Grzegorz Schetyna.

W środę (14 marca) posłowie PiS złożyli do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o KRS, który przewiduje, że pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa, po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady, zwołuje prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Jak powiedział reprezentant wnioskodawców Marek Ast (PiS), mamy obecnie do czynienia z taką sytuacją wokół KRS, której ustawa o Radzie nie uwzględnia. "Mamy sytuację, kiedy zobligowana ustawą, I prezes SN nie zwołuje posiedzenia KRS w nowo wybranym składzie. Dajemy posłom pod rozwagę tego rodzaju nowelę, która ten pat może w miarę szybko rozwiązać" - zaznaczył.

Schetyna pytany w czwartek (15 marca) przez dziennikarzy o projekt ustawy, autorstwa PiS, powiedział, że to jest "bardzo techniczne traktowanie prawa, traktowanie Sejmu i Senatu przez PiS". "Problem ze zwołaniem KRS, problem z przekonaniem do tego prof. (Małgorzaty) Gersdorf skutkuje pisaniem nowej ustawy - to jest absurdalne" - podkreślił lider Platformy.

Czytaj też: Dera: Zwoływanie posiedzenia KRS to obowiązek prawny

W jego ocenie, każdy problem będzie teraz rozwiązywany w ten sposób, że będzie się wykorzystywać większość parlamentarną do pisania prawa, którego zadaniem jest poprawa wcześniej napisanego "złego prawa". "To jest brak zrozumienia na czym polega duch parlamentu i konieczności legislacji. Nie można w ten sposób reagować na problemy, które samemu się stworzyło. To jest po raz kolejny obraz takiej amatorszczyzny polityków PiS" - ocenił Schetyna.

Zgodnie z projektem noweli, do czasu wyboru nowego przewodniczącego, obradom Rady przewodniczyłaby osoba wskazana przez prezesa TK spośród członków Rady, wybranych przez Sejm wśród sędziów. Jak dodano w uzasadnieniu projektu, "z uwagi na konieczność niezwłocznego uregulowania kwestii stanowiącej przedmiot projektu, proponuje się, aby ustawa wchodziła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • zbulwersowany 2018-03-15 18:49:52
    Jeszcze trochę i będą uchwalać ustawy wchodzące w życie miesiąc przed uchwaleniem!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA