REKLAMA

Grzegorz Schetyna obawia się, że PiS przyspieszy wybory samorządowe

  • Autor: GP
  • 07 stycznia 2016 11:54
Grzegorz Schetyna obawia się, że PiS przyspieszy wybory samorządowe Schetyna: PiS chce scentralizować pracę samorządu (fot. schetyna.pl)

W porannej rozmowie na antenie rozgłośni radiowej TOK FM, Grzegorz Schetyna wyraził obawę, że PiS będzie dążyć do przyspieszenia wyborów samorządowych. Polityk boi się centralizacji władzy i wpływu takich wyborów na wydawanie środków unijnych.

- PiS chce podnieść rękę na konstrukcję, którą zbudowaliśmy - mówił Schetyna. - To znaczy na wydawanie środków europejskich. Te środki są wydawane w porozumieniu między rządem i samorządem. Sporo zrobi PiS, by uderzyć w samorząd i w jego niezależność. Przestrzenie niezależności są atakowane przez PiS. Na poziomie samorządu właśnie odbędzie się poważne starcie o odebranie jego niezależności przez rządzących. PO jest bardzo mocna w samorządzie, tam jest prowadzona dziś polityka państwa.

Polityk mówił następnie o możliwości przyspieszonych wyborów samorządowych. W jego ocenie partia rządząca wyznaje ideę państwa scentralizowanego, które kontroluje samorząd finansowo.

- Jeśli obronimy samorząd przed zakusami PiS, to są możliwe przyspieszone wybory (samorządowe - red.) - mówił Schetyna. Polityk obawia się, że PiS po porażce próby ograniczenia władzy samorządów, będzie chciało zmienić układ sił w powiatach, gminach i sejmikach rozpisując nowe wybory.

Prawdopodobny lider PO pokłada nadzieję w strukturach opozycji w samorządzie. Liczy na silny i zdecydowany opór polskiego samorządu wobec próby naruszenia jego autonomii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • wyborca 2016-01-07 21:11:14
    Do KODszit: Rodaku chyba żyjesz w lesie , albo byłeś nieobecny w naszej Ojczyźnie od 16.11.2014 roku , polecam stronę PKW , tam znajdziesz oficjalne wyniki wyborów wraz z geografią wyborczą i wizualizacją .
  • KODszit 2016-01-07 20:41:03
    Czy wiecie że.... Do dzisiaj nie opublikowano szczegółowych wyników wyborów samorządowych?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA