REKLAMA

Grzegorz Schetyna: PiS politycznie przegra na sprawach aborcyjnych

 • Autor: PAP/AT
 • 23 marca 2018 11:05
Grzegorz Schetyna: PiS politycznie przegra na sprawach aborcyjnych (Grzegorz Schetyna, fot.schetyna.pl)

W kwestii aborcji jest radykalna presja na PiS-ie. Oni po prostu mają z tym kłopot. Nie ma rządu, nie ma ekipy, który wygrałby w sprawach aborcyjnych - powiedział lider PO Grzegorz Schetyna.

 • Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu.
 • Nie ma rządu, który wygrałby w sprawach aborcyjnych - powiedział Schetyna.
 • Uważamy, że PiS na tym politycznie przegra - już przegrywa - podkreślił.

Na piątek (23 marca) zapowiedziano w Polsce protesty w związku z planami zaostrzenia prawa aborcyjnego.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Środowe i czwartkowe posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodzin, która miała zająć się tym projektem, zostały odwołane.

O przyspieszenie prac nad projektem apelowali w ostatnim czasie m.in. jego autorzy oraz przedstawiciele Kościoła katolickiego. O odrzucenie projektu apelują środowiska opowiadające się za utrzymaniem obecnych rozwiązań, które przekonują, że zmiana przepisów przyczyni się m.in. do zwiększenia skali tzw. podziemia aborcyjnego.

Schetyna był pytany w radiu TOK FM, czy gdy protesty związane z zaostrzeniem prawa antyaborcyjnego się powiodą to, PiS zablokuje to czego domaga się episkopat i autorzy projektu. Zdaniem szefa Platformy PiS zrobi wszystko, żeby "zradykalizować" ustawę aborcyjną.

Jednocześnie podkreślił, że "to jest kwestia społecznych protestów i społecznego wyczucia, kiedy znowu trzeba wyjść na ulicę, żeby zaprotestować". Przypomniał, że poprzednio projekt zaostrzający prawo aborcyjne "spadł" w związku z protestami. "Teraz trzeba być gotowym do tego, by protestować wtedy, kiedy (projekt wróci pod obrady), bo to jest kwestia czasu" - zaznaczył Schetyna.

Czytaj też: Piotrowicz: Narracja posłów PO i Nowoczesnej ws. aborcji jest pozbawiona logiki

Jak zauważył w tej kwestii jest "radykalna presja na PiS-ie". "Oni po prostu mają z tym kłopot. Nie ma panie redaktorze rządu, nie ma ekipy, który wygrałby w sprawach aborcyjnych. My mówimy o tym i uważamy, że PiS na tym politycznie przegra - już przegrywa" - podkreślił Schetyna.

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • WoWa 2018-03-25 08:53:35
  Proponuję sprawę rozwiązać w następujący sposób: 1. Pełna prawna odpowiedzialność za dobrostan urodzonego, niepełnosprawnego dziecka spoczywa na ojcu. Matka ma status osoby kontrolującej. 2. Pełne koszty zapewniające godne życie niepełnosprawnego ponosi Państwo wraz ze wspólnotą wyznaniową (kościoły) Całość dotyczy dziecka do chwili naturalnego poczęcia do naturalnej śmierci. To oznacza odpowiedzialne zachowanie zarówno Państwa jak i Kościoła. Należy to zapisać w Ustawie.
 • wsw 2018-03-23 13:40:37
  W Polsce jest niewiele "chorych" kobiet, które chcą zabić dziecko. Przecież urodzone i niechciane dziecko można oddać czy zostawić w szpitalu. A na ten wasz margines sterowany, morderczynie, babiszony, może kiedyś przyjdzie opamiętanie. Oby im Bóg wybaczyć raczył.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA