REKLAMA

Grzegorz Schetyna: Podnoszenie tego, że rządowi zależy na praworządności to udawanie

 • Autor: PAP/AT
 • 23 marca 2018 09:53
Grzegorz Schetyna: Podnoszenie tego, że rządowi zależy na praworządności to udawanie Polska odchodzi od demokracji - powiedział lider PO (Grzegorz Schetyna, fot.twitter.com/SchetynadlaPO)

Projekty PiS, nie zbudują porozumienia z Komisją Europejską. Wszyscy wiedzą w co gra ten rząd i wiedzą, jak traktuje trójpodział władzy i niezawisłość sędziowską - powiedział lider PO Grzegorz Schetyna, pytany o przygotowane przez PiS projekty zmian w sądownictwie.

W czwartek (22 marca) poseł PiS Marek Ast przedstawił w Sejmie założenia projektu nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym. Projekt PiS przewiduje m.in., że minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu bez opinii kolegium sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa. W projekcie PiS zaproponowano też zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów dla kobiet i mężczyzn do 65 lat.

Popołudniu złożony został również projekt PiS nowelizacji przepisów ustawy o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusu jego sędziów. Projekt przewiduje opublikowanie trzech dotychczas niepublikowanych orzeczeń wydanych z naruszeniem prawa przez TK.

Schetyna pytany w piątek (23 marca) w radiu TOK FM, czy projekty ustaw, autorstwa PiS, dot. sądownictwa, "coś zmieniają", powiedział, że nie. Według niego, wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Brukseli i podnoszenie tego, że rządowi zależy na praworządności w Polsce, "to wszystko jest udawanie".

Czytaj też: Bielan o projektach PiS: Są elementem dialogu naszego rządu z urzędnikami Komisji Europejskiej

"My wiemy, mieszkając tu, żyjąc, że nie ma tutaj żadnej zmiany, że praworządność dalej jest łamana, że nie ma standardów demokratycznych, że nasz kraj odchodzi od demokracji" - podkreślił Schetyna.

Zdaniem szefa Platformy, projekt PiS zmian w ustawach o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym, nie zbuduje porozumienia z Komisją Europejską. "Ta gra jest jasna i wszyscy wiedzą w co gra ten rząd i wiedzą, jak traktuje trójpodział władzy i niezawisłość sędziowską" - podkreślił.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • wiola 2018-03-23 16:53:46
  schetyna ty marny, falszywy , obludny faryzeuszu -- zamknij sie wreszcie - nie mozna juz tego belkotu sluchac--
 • 1x1 2018-03-23 13:13:30
  Demokracja to patent zastrzeżony tylko dla PO. Demokracja tylko według standardów PO - złodziej, złodzieja, złodziejem pogania. Jak jest inaczej, to nie są demokratyczne standardy i Polska jest zagrożona. Ludzie obudźcie się, co ten facet jeszcze robi w polityce. Za te wszystkie przekręty, już dawno on i jego kolesie powinni siedzieć w więzieniach.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA