REKLAMA

Grzegorz Schetyna: Polska nie jest tak ważnym partnerem dla polityki europejskiej jak wcześniej

  • Autor: PAP/AT
  • 20 marca 2018 09:33
Grzegorz Schetyna: Polska nie jest tak ważnym partnerem dla polityki europejskiej jak wcześniej To nie przez brak aktywności Niemiec nie ma Trójkąta Weimarskiego, tylko tego, że Polska wyprowadziła się z tego projektu i go zamroziła - powiedział lider PO (Grzegorz Schetyna, fot.schetyna.pl)

Niemcy są naszym największym partnerem w Europie, partnerem gospodarczym dla polskich firm. Ale te relacje nie funkcjonują. Polska nie jest dzisiaj centrum decyzji Unii Europejskie - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna.

Schetyna był pytany w radiowej Jedynce o ocenę poniedziałkowej (19 marca) wizyty kanclerz Niemiec, która m.in. przyznała, że Polska pomaga uchodźcom, zapowiedziała uszczelnienie granic UE oraz stwierdziła, że trzeba pomagać uchodźcom na miejscu. Na pytanie, czy takie wypowiedzi niemieckiej kanclerz są bliskie temu, co twierdzi rząd w Warszawie, szef PO przyznał, że tak, ale - jak dodał - "nic więcej" i "nie słyszał tam konkretów".

"Nie słyszałem przekazu np. dotyczącego odbudowy Trójkąta Weimarskiego, chociaż to symboliczne, że w (ubiegły) piątek (16 marca) Merkel jest w Paryżu, a w poniedziałek (19 marca) w Warszawie" - wyjaśnił.

Na uwagę, że w poniedziałek padły deklaracje o dążeniu do odbudowy i realizacji współpracy w ramach Trójkata Weimarskiego Schetyna odparł, że "to nie kwestia padających zdań, a (...) politycznych decyzji". Przekonywał, że to "nie przez brak aktywności Niemiec nie ma Trójkąta Weimarskiego, tylko tego, że Polska wyprowadziła się z tego projektu i go zamroziła".

Czytaj też: Polska i Niemcy powinny zrobić wszystko, żeby Europy nikt nie podzielił

"Wolałbym, żeby ta wizyta była dłuższa, pełniejsza, żeby w agendzie spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim nie trwało 5 minut" - mówił. Na uwagę, że spotkanie to trwało ponad godzinę, szef PO podkreślił, że chciałby, aby te relacje były "dobre i jak najlepsze".

"Niemcy są naszym największym partnerem w Europie, partnerem gospodarczym dla polskich firm. Ale te relacje nie funkcjonują. Polska nie jest dzisiaj centrum decyzji Unii Europejskiej, nie jest partnerem tak ważnym dla polityki europejskiej jak wcześniej. I tego żałuję" - powiedział. Zaznaczył, że ocenia to przez pryzmat ośmiu lat w okresie od 2007 do 2015 roku.

Schetyna oświadczył, że "jeśli nastąpiłaby zmiana tej polityki i sposób naszej aktywności, sposób patrzenia i oceny polskiej polityki, to bym się tylko cieszył, ale tego nie ma". Dodał, że "symbole nie mogą zastąpić faktycznej polityki i faktycznych działań, a ich nie ma; symbole są ważne, jeżeli podpierają, wspierają cały projekt aktywnej polityki zagranicznej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA