REKLAMA

Grzegorz Schetyna przeprasza za zachowanie Michała Szczerby: Jestem przeciwny takim incydentom

  • Autor: PAP/AT
  • 23 listopada 2017 09:04
Grzegorz Schetyna przeprasza za zachowanie Michała Szczerby: Jestem przeciwny takim incydentom Nie będzie kar dla posła Szczerby - powiedział szef PO (Grzegorz Schetyna, fot.schetyna.pl)

Była to emocjonalna debata. Przeprosił: i poseł Szczerba, i przewodniczący Neumann. Ja także przepraszam za takie emocje, które czasami wyrywają się i dają swój kontekst politycznej debacie - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna o zachowaniu posła Platformy Michała Szczerby podczas debaty nad prezydenckim projektem ustawy o SN.

• Poseł PO Michał Szczerba, występując w środę (22 listopada) w Sejmie podczas debaty nad prezydenckim projektem ustawy o SN, rzucił plik kartek z projektami na podłogę.

• Szef PO Grzegorz Schetyna przeprosił za zachowanie posła Szczerby.

• To incydent, uważam go za zamknięty - oświadczył.

Podczas środowej debaty nad prezydenckim projektem ustawy o SN poseł PO Michał Szczerba nazywał projekty prezydenckie ustaw dotyczących Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa "bujdą na resorach", po czym rzucił wydruk z propozycjami Andrzeja Dudy na podłogę sali plenarnej. Pouczony przez wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską (PO) podniósł go. Posłowie PiS zaczęli krzyczeć: "Przeproś panią". Wicemarszałek ogłosiła przerwę, po której powrócono do rozpatrywania projektu.

Schetyna o zachowanie posła Szczerby pytany był w czwartek w TVN24. Jak zauważył, była to emocjonalna debata; dodał jednocześnie, że on sam jest przeciwny takim incydentom. "Ale przeprosił: i poseł Szczerba, i przewodniczący (klubu Sławomir) Neumann. Ja także przepraszam za takie emocje, które czasami wyrywają się i dają swój kontekst politycznej debacie" - podkreślił szef PO "Sprawa jest zamknięta i bierzemy to na siebie, mówimy o tym głośno" - oświadczył.

Schetyna zapowiedział, że sprawa będzie wyjaśniana przez kolegium klubu parlamentarnego Platformy, jednak - jak dodał - nie będzie kar dla posła Szczerby. "To incydent, uważam go za zamknięty" - oświadczył.

Lider PO pytany był też o poprawki PiS do ustawy o KRS, do których dotarło RMF FM. Według radia, posłowie będą głosowali na listę 15 kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, przygotowaną wcześniej przez prezydium Sejmu, a nie na poszczególnych kandydatów.; klub parlamentarny będzie mógł przedstawić maksymalnie 9 swoich kandydatów i co najmniej jeden z nich musi zostać uwzględniony.

Poseł PO Michał Szczerba nazywał projekty ustaw dotyczących Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa bujdą na resorach, po czym rzucił wydruk z propozycjami prezydenta na podłogę sali plenarnej (Michał Szczerba, fot. Michał Szczerba/twitter)

"Ja jestem zdumiony i uważam, że to jest bardzo typowy obraz tego, co robi teraz PiS, niestety, razem z prezydentem Andrzejem Dudą" - ocenił Schetyna. Przypomniał, że 2 miesiące wcześniej, podczas spotkania z przedstawicielami opozycji, prezydent zapowiadał, że ponownie zawetuje ustawy, jeśli poprawki PiS zmienią je tak, że będą one podobne do lipcowych ustaw o SN i KRS. "Teraz prezydent jest zakładnikiem ustaleń z prezesem (PiS Jarosławem) Kaczyńskim i to wygląda smutno i przykro" - podkreślił lider Platformy.

Dodał, że rozmowa o fundamentalnej dla ustroju państwa reformie sądownictwa, w której powołuje się na przecieki rozgłośni radiowej, a nie na informacje z parlamentu oznacza, że "wszystko staje na głowie". "To jest znak kompromitacji, w którym, niestety bierze udział także prezydent Duda" - zauważył polityk.

"Jeżeli prezydent Duda zawiedzie Polaków i podpisze polityczny deal z Jarosławem Kaczyńskim, to zapłaci za to polityczną cenę i wtedy Polacy znowu wrócą do protestów. Wierzę w to" - stwierdził Schetyna.

W środę wieczorem Sejm przeprowadził I czytania prezydenckich projektów ustaw o SN i KRS.

Projekt ustawy o SN zakłada m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat; utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników oraz przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta.

Projekt ustawy o KRS zakłada m.in wybór przez Sejm 15 członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów; w przypadku klinczu, każdy poseł głosowałby tylko na jednego kandydata. Dotychczas członków KRS-sędziów wybierały środowiska sędziowskie.

Kwestia wyboru do Rady była w ostatnich tygodniach tematem rozmów prezydenta z PiS - mają się do tego odnosić poprawki tej partii. Wstępny kompromis ma zakładać, że gdyby w Sejmie nie było 3/5 głosów, wówczas - w drugim etapie - do wyboru członków KRS wystarczyłaby większość bezwzględna. Kluby opozycyjne mogłyby wskazać sześciu kandydatów do Rady, a większość parlamentarna - dziewięciu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA