REKLAMA

Grzegorz Schetyna: Ten rząd jest zły. Złożymy wniosek o wotum nieufności

 • Autor: PAP/AT
 • 23 listopada 2017 10:05
Grzegorz Schetyna: Ten rząd jest zły. Złożymy wniosek o wotum nieufności Ten rząd jest zły, on przyzwolił na zachowania faszystowskie - powiedział szef PO (Grzegorz Schetyna, fot.schetyna.pl)

Lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że PO złoży piątek (24 listopada) wniosek o wotum nieufności dla rządu.

• W piątek (24 listopada) PO złoży w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla Rady Ministrów - poinformował Schetyna.

• Ten rząd jest zły, on przyzwolił na zachowania faszystowskie - ocenił.

• Według lidera Platformy, wniosek o wotum nieufności powinien być rozpatrywany przed dokonaniem rekonstrukcji rządu.

Schetyna zażądał w zeszłym tygodniu, by premier Beata Szydło podała swój rząd do dymisji; w przeciwnym razie - zapowiedział - Platforma, wraz z Nowoczesną i PSL zgłosi wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla Rady Ministrów. Zdaniem polityka, to rząd PiS jest odpowiedzialny za przyzwolenie dla mowy nienawiści, która miała miejsce podczas Marszu Niepodległości w Warszawie 11 listopada.

W czwartek Schetyna był pytany w TVN24 o wniosek Platformy. "To jest święte prawo opozycji, szczególnie największego klubu opozycyjnego, który może oceniać to, co się dzieje i wystawiać oceny rządowi" - podkreślił.

Według lidera Platformy, wniosek o wotum nieufności powinien być rozpatrywany przed dokonaniem rekonstrukcji rządu, a co za tym idzie, może się ona przesunąć na początek 2018 r. "To jest problem dla rządu, problem dla Kaczyńskiego, problem dla PiS-u. Muszą sobie z tym poradzić. Ten rząd jest zły, on przyzwolił na zachowania faszystowskie" - dodał polityk.

"Myślę, że (prezes Kaczyński) na pewno odniesie się do tez i uzasadnienia wniosku o wotum i będzie bronił swoich ministrów i swoją panią premier" - oświadczył lider PO.

Czytaj też: Gowin: Odrzucimy wotum nieufności

Schetyna był także pytany, czy PiS zawiązało porozumienie ws. rekonstrukcji rządu. "Czy było porozumienie? Ono będzie finalizowane jutro, w rozmowie Kaczyński-Duda. Jestem przekonany, że ceną za poddanie się przez prezydenta Dudę woli Kaczyńskiego, będzie głowa Antoniego Macierewicza. To wszystko tak wygląda" - ocenił Schetyna.

Platforma już raz, wiosną tego roku, próbowała odwołać rząd Beaty Szydło. Kandydatem na premiera, wskazanym we wniosku PO o konstruktywne wotum nieufności był Schetyna.

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera. Głosowanie nad wnioskiem odbywa się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od jego złożenia.

Dokonanie zmian w rządzie premier Beata Szydło zapowiedziała pod koniec października; nie podała kto ma z niego odejść, ani kim będą nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS. Rzecznik rządu Rafał Bochenek zapowiedział później, że rekonstrukcja Rady Ministrów będzie miała charakter strukturalny.

Szef PiS Jarosław Kaczyński mówił w połowie listopada, że rekonstrukcja rządu pewnie będzie troszkę odłożona w czasie, bo premier zaproponowała interesujące zmiany strukturalne. Według Kaczyńskiego "ostateczne decyzje co do personaliów" będą "podjęte w ciągu stosunkowo niedługiego czasu, ale pewnie dowiemy się o nich w grudniu".

W czwartek wicepremier Jarosław Gowin ocenił, że rekonstrukcja rządu może się przesunąć do stycznia. Jak mówił w radiowej Jedynce: najpierw odrzucimy wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności, a dopiero potem przeprowadzimy rekonstrukcję rządu; w związku z tym, może się ona przesunąć do stycznia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • jerzy 2017-11-24 14:58:54
  Schetyna co ty pieprzysz o marszu niepodległości,każdy widzi to co chce.Wotum ha ha ha!
 • pisuarowe prymitywy 2017-11-23 14:55:18
  Do DebileZPO: Faszystowsko ksenofobiczne tchórze z zasłoniętymi gębami z marszu niepodległości, chcące mordować ludzi za to ze nie urodzili się w Polsce i bijące kobiety za inne przekonania, zdecydowanie zasługują na to żeby ich pałować. A pisuarowi w to graj, rozbudzają skrajne emocje i rasistowskie nastroje żeby tylko zdobyć przychylność mętów którzy nazywają siebie "Prawdziwymi Polakami" a nawet nie rozumieją co to znaczy.
 • DebileZPO 2017-11-23 11:22:12
  Tak jest! I czas egzorcyzmów uważa się za rozpoczęty. Ciekawe że nie było takich tekstów kiedy rząd peło kazał strzelać do górników w jsw a minister od ch.. d.. i kamieni kupy wysyłał policjantów w kominiarkach do kopania ludzi na marszach niepodległości.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA