REKLAMA

Grzegorz Schetyna w Łodzi: Polityka ma dawać szansę młodemu pokoleniu

 • Autor: PAP/MN
 • 08 września 2016 20:39
Grzegorz Schetyna w Łodzi: Polityka ma dawać szansę młodemu pokoleniu Zdaniem przewodniczącego PO młodość jest czymś niezbędnym w polityce (fot. Twitter)

• Szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna pojawił się na konwencji programowej PO w Łodzi, poświęconej problemom młodych.
• Po to jesteśmy w polityce, po to w ogóle jest polityka, aby dawać szanse młodemu pokoleniu, które dopiero nadchodzi – mówił szef PO.
• W młodym pokoleniu dominuje obecnie wizja wspólnoty plemiennej, którą charakteryzuje niechęć do innych - mówił z kolei Michał Boni.

"Przechodzimy do ważnego momentu przed konwencją programową w październiku; jesteśmy tutaj, by z młodymi ludźmi rozmawiać o programie dla młodych. Konieczne jest wspólne przekonanie, że to właśnie młodzi ludzie powinni ten program pisać, o nim rozmawiać i o niego się spierać" - zaznaczył Schetyna.

Zdaniem przewodniczącego PO młodość jest czymś niezbędnym w polityce, niesie ze sobą "żywotność i dobre emocje". Jak podkreślił, doświadczenie musi się połączyć z ostrym, świeżym, czasami bezkompromisowym spojrzeniem młodych ludzi.

"Wtedy jest szansa, że damy sobie możliwość napisania dobrego programu dla młodych ludzi, który da nam gwarancję życia w europejskim, otwartym państwie; kraju, w którym szuka się przyjaźni, miłości, bezpiecznego dostatniego życia, ale też kraju, który jest w sposób nowoczesny zorganizowany i daje gwarancje dbania o nowe, młode pokolenia" - dodał.

Czytaj też: Schetyna broni Gronkiewicz-Waltz i mówi o słowach Kaczyńskiego: "Powiedział, że byłem najlepszym z najgorszych"

Jak zaznaczył Schetyna, konwencja ma służyć mówieniu o tym co najważniejsze dla ludzi młodych - o szkole, uczelni, pierwszej pracy, rodzinie. W jego opinii, przez ostatnie dziesięciolecia rządy i parlamenty III Rzeczypospolitej mogły zrobić więcej dla młodego pokolenia. "Zostawić więcej przestrzeni, dać więcej możliwości, bardziej się zaangażować" - mówił.

"Tak naprawdę wszystko od nas zależy - dzisiaj jesteśmy partią opozycyjną o dobrym doświadczeniu ośmiu lat w rządzie. Wiemy, co udało nam się zrobić, a co się nie udało" - powiedział lider PO.

Podczas dyskusji panelowej, w pierwszej części konwencji, jej uczestnicy próbowali okreslić portret młodego pokolenia. "Przechylenie wyników ostatnich wyborów na stronę prawicy nastąpiło przez zmianę postaw młodej generacji" - zaznaczył Michał Boni. W jego opinii przyczyniły się do tego m.in.: rosnące poczucie wykluczenia, zaniedbania, niespełnionych aspiracji; brak poczucia tożsamości i przeżycia pokoleniowego. Zdaniem europosła, Ruch Kukiza i młodzi działacze PiS wykorzystali też powszechną niechęć do elit.

"Pokolenie czasów Solidarności budowało wspólnotę celów transformacyjnych i naszego bycia w świecie. Celem na dziś jest nie tyle wspólnota celów, co wspólnota jako zadanie. W demokracji oznacza to współistnienie różnorodności, niezbędność otwartej edukacji, kapitału społecznego" - mówił Boni.

Czytaj też: Schetyna: Nie mogę dopuścić by Warszawa trafiła w ręce PiS

Zdaniem europosła PO, w młodym pokoleniu dominuje obecnie wizja wspólnoty plemiennej, którą charakteryzuje niechęć do innych, silne emocje, patriotyzm przeszłości jako substytut własnego przeżycia pokoleniowego w rodzaju powstania warszawskiego. Wspólnotę plemienną przeciwstawił koncepcji wspólnoty otwartej, opartej na wartościach liberalnych.

Druga część konwencji poświęcona była sformułowaniu oczekiwań młodych Polaków. Poseł PO Arkadiusz Marchewka przytoczył wyniki badań, świadczące o tym, że 67 proc. młodych obawia się wejścia na rynek pracy. Posłanka PO Kinga Gajewska mówiła o własnych doświadczeniach prowadzenia działalności gospodarczej, zwracając uwagę, że młodzi ludzie wchodzą na rynek pracy nieprzygotowani do podejmowania takich zadań. Rozwiązania wspomagające przedsiębiorczość młodych stosowane w regionie lubuskim przedstawiła marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

"Gdyby wszystko, o czym mówimy, było tak wspaniałe i wystarczyło, by przekonać młodych Polaków do PO i tego co robimy, pewnie wyniki ostatnich wyborów byłyby zupełnie inne. To młodzi muszą tworzyć program dla młodych - to piekielnie istotne, bo są wiarygodni, a wiarygodność to podstawa. Jesteśmy w Łodzi nieprzypadkowo; mamy tu budżet obywatelski, w którym już od 16. roku życia można składać wnioski i głosować. W naszym programie wyborczym z zeszłego roku jest też pomysł na wprowadzenie prawa głosowania w wyborach do samorządu terytorialnego dla 16-latków" - podkreślił wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Paweł Bliźniuk.

Regionalna konwencja PO poświęcona tematyce młodych to jedno z cyklu spotkań, które ugrupowanie organizuje w różnych ośrodkach kraju przed konwencją programową, która odbędzie się w październiku w Gdańsku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA