REKLAMA

Grzegorz Schetyna: Życzę PiS-owi jak najwięcej aktywności w samozwalczaniu się

 • Autor: PAP/AT
 • 04 kwietnia 2018 11:00
Grzegorz Schetyna: Życzę PiS-owi jak najwięcej aktywności w samozwalczaniu się Konflikt jest bardzo mocny i bardzo intensywny - powiedział lider PO (Grzegorz Schetyna, fot.schetyna.pl)

Prezydent Andrzej Duda powinien zareagować w sprawie projektu ustawy degradacyjnej podczas wcześniejszych prac nad nią. Dlaczego nie reagował w trakcie procesu legislacyjnego? - ocenił szef PO Grzegorz Schetyna. Dodał, że kryzys w PiS-ie jest prawdziwy.

 • Prezydent Andrzej Duda zawetował tzw. ustawę degradacyjną.
 • Nic nie wskazywało na to, że prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę degradacyjną - powiedział Schetyna.
 • Nie rozumiem skąd to weto - dodał.
 • Prezydent powinien zareagować w tej sprawie w czasie procesu legislacyjnego -  zaznaczył.
 • Kryzys w PiS-ie jest prawdziwy. Konflikt jest bardzo mocny i bardzo intensywny - ocenił.

Prezydent Andrzej Duda w piątek (30 marca) ogłosił, że zdecydował o zawetowaniu tzw. ustawy degradacyjnej. Ustawa pozbawia stopni wojskowych członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i daje możliwość pozbawiania takich stopni osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu".

Schetyna pytany w TVN24 o decyzję prezydenta odpowiedział: "nie bardzo rozumiem, skąd to weto". "Mówiliśmy, że ta ustawa jest bez sensu, jest bezmyślna, jest odpowiedzialnością zbiorową, ale nic nie wskazywało na to, przez te ostatnie dni w komentarzach urzędników prezydenta, samego prezydenta (...), że on będzie to wetował" - tłumaczył. Dodał, że nie wierzy "w podmiotowość i w samodzielność prezydenta Dudy".

Zdaniem szefa PO prezydent Andrzej Duda powinien zareagować w sprawie projektu ustawy degradacyjnej podczas wcześniejszych prac nad nią. "Dlaczego nie reagował w trakcie procesu legislacyjnego?" - mówił.

Czytaj też: PO: Prezydent wskoczył na pochyłe pisowskie drzewo

Dopytywany, czy podoba mu się decyzja prezydenta o zawetowaniu ustawy odpowiedział, że "ona jest oczywista", ponieważ Andrzej Duda "zablokował złą ustawę". Zaznaczył jednak, że od prezydenta oczekuje "aktywności, także legislacyjnej".

Pytany, czy decyzja prezydenta to "rysa w obozie władzy" ocenił, że "kryzys w PiS-ie jest prawdziwy". Według niego "konflikt jest bardzo mocny i bardzo intensywny". "Ja im życzę jak najlepiej - jak najwięcej inwencji i aktywności w samozwalczaniu się" - mówił szef PO.

Schetyna pytany o możliwość zgłoszenia przez PiS wicepremier Beaty Szydło jako kandydatki w wyborach prezydenckich odpowiedział, że "na pewno będzie w ten sposób rozgrywane, będzie to przygotowywał także prezes (Jarosław) Kaczyński". "Będą pokazywać, że Andrzej Duda ma alternatywę" - dodał.

Czytaj też: Dworczyk: Weto prezydenta było nieprzyjemnym zaskoczeniem

Prezydent przedstawiając w piątek decyzję o zawetowaniu tzw. ustawy degradacyjnej podkreślił, że ma jednoznaczne poglądy na osoby budujące aparat opresji, ale jego sprzeciw budzi pozbawianie stopni wszystkich członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, w tym gen. Mirosława Hermaszewskiego, z mocy samego prawa. Stawia ich to - mówił - w gorszej sytuacji niż stalinowskich oprawców, którym przysługuje tryb odwoławczy.

Wyraził też zastrzeżenia wobec przepisów o odebraniu stopnia wojskowego osobom nieżyjącym. Chodzi o to, że w przypadku, jeśli nie ma rodziny lub instytucji, która przystąpiłaby do postępowania ws. odebrania stopnia wojskowego osobie nieżyjącej, nie jest zapewniona w inny sposób reprezentacja interesów takiej osoby.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

 • ZKO Kraków 2018-04-04 17:31:55
  Schetynow to kanalia i śmieć. Taki niedorobiony Grześ, który był nikim i zdechnie jako NIKT.
 • Bogdan Warturek 2018-04-04 17:03:16
  Schetino, to taki (...)... i bardziej cenię insekty, niż tego gada.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA