REKLAMA

Grzegrzółka: Kancelaria Sejmu będzie postępowała racjonalnie ws. żądań udostępnienia nagrań

  • Autor: PAP/JS
  • 28 grudnia 2016 19:23
Grzegrzółka: Kancelaria Sejmu będzie postępowała racjonalnie ws. żądań udostępnienia nagrań Nikt nie ma zamiaru przenosić obrad Sejmu, które odbędą się zgodnie z planem 11 stycznia, poza Sejm i poza salę plenarną, obecnie blokowaną przez część opozycji (fot. Sejm/twitter)

Kancelaria Sejmu będzie postępowała racjonalnie w stosunku do żądań udostępnienia nagrań wideo z posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia - powiedział przedstawiciel Biura Prasowego Kancelarii Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Grzegrzółka pytany przez, czy zapis z kamer z 16 grudnia z Sali Kolumnowej zostanie udostępniony na zapowiedziany w środę przez posłów PO wniosek odpowiedział, że jeszcze nie otrzymał tego dokumentu. "Najpewniej został wysłany dzisiaj, myślę, że formalnie to pojawi się w najbliższych dniach, jutro, może pojutrze" - dodał.

"Jeżeli chodzi o kwestię nagrań, to ona jest dosyć jasna tzn. kamery były trzy, jedna Straży Marszałkowskiej, a dwie standardowe, relacjonujące obrady i wszystkie inne wydarzenia z Sali Kolumnowej" - poinformował Grzegrzółka.

Jak podkreślił materiał wideo "jest zawsze jeden", tzn. nie ma nagrań z dwóch kamer z tego samego czasu rejestrowania obrazu i dźwięku. "Jest jeden materiał wideo, ten transmitowany, pokazywany i udostępniany" - dodał.

Grzegrzółka zaznaczył, że jeżeli przez osobę nadzorującą transmisję zostanie zmieniona kamera, wówczas zmienia się obraz i w ostatecznej, zarejestrowanej wersji jest pokazywany z tej właśnie kamery.

Czytaj też: Gowin: Dymisja marszałka czy reasumpcja głosowania to postulaty zaporowe

"Natomiast w sprawie nagrania z kamery Straży Marszałkowskiej, podejrzewam, że tutaj nie będzie jakiś przeszkód ani problemów żeby to w jakiś sposób udostępnić stronom zainteresowanym" - powiedział.

"Jest to kamera obejmująca najpewniej całą salę i myślę, że Kancelaria Sejmu będzie postępowała racjonalnie w stosunku do żądań o udostępnienie wideo" - dodał.

Grzegrzółka pytany, jak będzie wyglądało wydawanie dziennikarzom przepustek jednorazowych umożliwiających pracę na terenie Sejmu w 2017 r. odpowiedział, że wszystko powinno być już jasne na początku przyszłego roku.

"Na dziś wydawanie przepustek jednorazowych jest zawieszone, co ma związek z trwającym nielegalnym protestem części posłów opozycji, ale co będzie dalej - czas pokaże" - powiedział.

Podkreślił również, że w ostatnim czasie pojawiły się różne propozycje dotyczące rozwiązania tego kryzysu i od tego, jak sytuacja polityczna będzie się zmieniać zależy także kwestia organizacji dostępu mediów do Sejmu.

Jak zaznaczył, to jak będą kształtowały się zasady współpracy mediów z politykami jest związane z negocjacjami, które ze środowiskiem dziennikarskim prowadzi marszałek Senatu Stanisław Karczewski. "Ważne jest również to, co będzie działo się w najbliższym czasie w budynkach parlamentu" - powiedział.

W środę Grzegrzółka na antenie TVN24 powiedział także, że w ocenie Kancelarii Sejmu i marszałka Sejmu w kwestii głosowania nad ustawą budżetową na 2017 r. w Sali Kolumnowej "nie podlega dyskusji to, że wszystko odbyło się zgodnie z regulaminem".

Zapewnił również wówczas, że jeżeli jest propozycja i prośba części opozycji w sprawie udostępnienia nagrań, to Kancelaria Sejmu, marszałek Sejmu na nią odpowiedzą. "Tutaj nie ma jakiejś intrygi, jakiegoś budowania buforu pomiędzy opozycją a marszałkiem, wszystko w tej sprawie będzie klarowne i to, co będzie można pokazać zostanie niezwłocznie zaprezentowane" - zadeklarował.

Jak dodał "nikt nie ma zamiaru przenosić obrad Sejmu, które odbędą się zgodnie z planem 11 stycznia, poza Sejm i poza salę plenarną, obecnie blokowaną przez część opozycji". Zapewnił, że ani marszałkowi Sejmu ani Kancelarii Sejmu nie zależy na tym, żeby ciągnąć ten spór w nieskończoność, tylko, żeby się porozumieć.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA