REKLAMA

Gulfstream G550: Pierwszy samolot dla VIP-ów "Książe Józef Poniatowski" już w Polsce (zdjęcia)

  • Autor: PAP/AT
  • 21 czerwca 2017 13:22
Gulfstream G550: Pierwszy samolot dla VIP-ów "Książe Józef Poniatowski" już w Polsce (zdjęcia) Samolot dla VIP - Gulfstream G550 jest już w Polsce (fot.twitter.com/MON_GOV_PL)

Na warszawskim wojskowym Okęciu wylądował pierwszy z dwóch zakupionych małych samolotów dla VIP - Gulfstream G550. - Samolot ma zapewniać bezpieczeństwo ludziom wybranym przez naród – powiedział szef MON Antoni Macierewicz.

• Wylądował pierwszy z mały samolot dla VIP - Gulfstream G550.

• Drugi z samolotów G550 ma zostać dostarczony do końca lipca.

• Samolot do przewozu osób na najwyższych stanowiskach w państwie ma zapewniać bezpieczeństwo ludziom wybranym przez naród – powiedział szef MON Antoni Macierewicz, który uczestniczył w powitaniu pierwszej z zamówionych maszyn.

Na warszawskim wojskowym Okęciu wylądował przed południem pierwszy z dwóch zakupionych małych samolotów dla VIP - Gulfstream G550.  Poza tymi maszynami MON zamówiło trzy średniej wielkości Boeingi 737. Na kadłubie samolotu G550 dla VIP, w fabryce Gulstream, naklejony został wizerunek patrona samolotu księcia Józefa Poniatowskiego.

"Do służby w polskich siłach zbrojnych wchodzi samolot mający dawać i gwarantować bezpieczeństwo ludziom wybranym przez naród, aby gwarantowali pokój, dobrobyt, aby gwarantowali bezpieczeństwo Polsce i całemu narodowi, wszystkim ludziom" - powiedział Macierewicz.

Ten samolot ma dawać bezpieczeństwo - powiedział minister obrony Antoni Macierewicz (fot.twitter.com/MON_GOV_PL)

"Po to jest także ta danina finansowa, jaką wszyscy Polacy składają na państwo polskie, aby ono przestało być teoretyczne, fikcyjne, aby ono przestało być przemalowanym jeszcze sowieckim kształtem" - dodał.

Według Macierewicza "przez lata udawano, że polscy premierzy, prezydenci, ministrowie są bezpieczni, latając na wizyty międzynarodowe". "A w istocie przez cały czas byli pod kontrolą zewnętrzną; każda śrubka, każda naprawa, a i każdy dźwięk zapewne, każda uwaga wymieniana w samolotach, była kontrolowana albo mogła być kontrolowana" - dodał.

Samoloty będą służyć tym wszystkim, którzy przez najbliższych kilkadziesiąt lat będą wybierani w demokratycznych wyborach - powiedział wiceszef resortu obrony Bartosz Kownacki (fot.twitter.com/MON_GOV_PL)

Wiceszef resortu obrony Bartosz Kownacki przypomniał, że zakupów samolotów nie dokonywano przez ponad 25 lat. "Dzisiaj przywracamy normalność" - powiedział. Podkreślił, że samoloty będą służyć "tym wszystkim, którzy przez najbliższych kilkadziesiąt lat będą wybierani w demokratycznych wyborach".

Drugi z samolotów G550 ma zostać dostarczony do końca lipca; pierwsze loty nowymi maszynami dyspozycyjnymi są przewidywane na jesień.

Po katastrofie smoleńskiej i rozformowaniu 36. specjalnego pułku lotnictwa transportowego i utworzeniu w jego miejsce 1. Bazy Lotnictwa Transportowego wojsko zapewnia przewozy VIP śmigłowcami i samolotami transportowymi; przedstawiciele władz korzystają też z samolotów pasażerskich czarterowanych od PLL LOT.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • wdzivny 2017-06-21 16:44:38
    Maszyna sama w sobie niczego nie gwarantuje- Ważni są ludzie i przestrzeganie przepisów bespieczeństwa.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA