REKLAMA

"GW": Merkel przyjedzie do Warszawy; chce spotkać się m.in. z prezesem PiS

  • Autor: PAP/JS
  • 14 stycznia 2017 11:52
"GW":  Merkel przyjedzie do Warszawy; chce spotkać się m.in. z prezesem PiS Angela Merkel w lutym przyjedzie do Warszawy (fot.flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• Angela Merkel w lutym przyjedzie do Warszawy – dowiedziała się "Gazeta Wyborcza" w polsko-niemieckich kręgach dyplomatycznych.
• Kanclerz Niemiec chce się spotkać z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło, a także z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Wizyta kanclerz Merkel jest planowana na 7 lutego. Jak podaje "GW", o jej przyjazd zabiegała Warszawa.

Gazeta przypomina, że w lutym Szydło z Merkel mają spotkać się po raz czwarty, nie licząc szczytów UE. Po ich pierwszych kontaktach w Brukseli w listopadzie 2015 r. Szydło z uznaniem mówiła współpracownikom, że Merkel to ciepła osoba. Ale pierwsza wizyta Szydło w Berlinie - w lutym 2016 r. - przebiegła chłodno. Według informacji "GW" Merkel przypomniała Szydło o chrześcijańskich obowiązkach w sprawie uchodźców, lecz jej nie przekonała.Gazeta podkreśla, że Merkel przyjedzie do Warszawy nie tylko jako kanclerz Niemiec, ale również jako przywódczyni liberalnego świata. Tak mówi się o niej często po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA.

"Kanclerz przyjeżdża z wyciągniętą ręką. Chce rozmawiać. W tym roku wybierany będzie parlament w Holandii, we Francji - prezydent, w Niemczech - Bundestag. Do tego Trump i Brexit. Merkel nie chce więc mieć problemu w Polsce - mówi rozmówca z kręgów dyplomatycznych. Inny wskazuje, że zainteresowany wizytą jest niemiecki biznes, bo mimo że zacieśniają się związki handlowe Niemiec z Polską, media prorządowe w Polsce prowadzą nagonkę na niemieckie firmy, np. medialne i handlowe" - czytamy w "GW".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA