REKLAMA

Gwałty, przestępstwa seksualne. Ministerstwo Sprawiedliwości kreśli ostrzejsze prawo

  • Autor: GP
  • 07 września 2017 12:05
Gwałty, przestępstwa seksualne. Ministerstwo Sprawiedliwości kreśli ostrzejsze prawo Gwałt to napaść na tle seksualnym, która jest karana, w każdym kraju UE. Kary w Europie są różne, od 5 do 10 lat. (fot.:pixabay.com)

Ministerstwo Sprawiedliwości chce nowelizacji kar za gwałty i przestępstwa seksualne.

• Resort Zbigniewa Ziobry w czwartek (7 września) uzasadniał konieczność zmian niskimi wyrokami, jakie zapadały w ostatnich latach za znęcanie się i gwałty, w tym te popełniane na dzieciach.

• Kary po nowelizacji, którą zapowiedział Ziobro, będą surowsze.

• Za jedną z najmocniejszych zmian należy uznać propozycję resortu, by za przestępstwo na tle seksualnym (w skrajnych przypadkach) karać nawet dożywociem.

 

W pierwszej połowie września, po tym jak przez polską debatę publiczną przetoczyły się pytania o gwałt na Polce i pobiciu jej męża w Rimini (Włochy), Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zaostrzyć kary.

W komunikacji w internecie resort kierowany przez Zbigniewa Ziobrę podsumował ostatnie przypadki wyroków w Polsce za gwałty. Wymieniał na Twitterze: krępowanie i gwałcenie piętnastoletniej dziewczyn w Zakopanem (w 2012 r.) za które sprawca dostał wyrok 18 miesięcy pozbawienia wolności, dwa wyroki z Wałbrzycha (rok przestępstwa 2013), gdzie mężczyźni za molestowanie dziecka dostali po rok i 6 miesięcy oraz rok i 8 miesięcy odsiadki, to wyroki w zawieszeniu.

Czytaj też: Ziobro powiedział, gdzie powinni być sądzeni gwałciciele z Rimini

W końcu w Katowicach zapadł wyrok podnoszony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Sąd oceniał w sprawie ojca gwałciciela, który molestował i gwałcił córkę (15 lat), molestował także jej brata. Za to przestępstwo dostał dwa i pół roku więzienia.

Ministerstwo uważa te wyroki za zbyt niskie. Stąd kolejne komunikaty, które towarzyszyły konferencji prasowej ministra Zbigniewa Ziobry w Warszawie. Resort chce zaostrzenia kar za gwałt i przestępstwa seksualne. Poniżej stan prawny na chwilę obecną i proponowane zmiany ze strony ministerstwa:

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA