REKLAMA

Gwiazda, Wyszkowski i inni odpowiadają na list byłych prezydentów

 • Autor: PAP/GP
 • 27 kwietnia 2016 17:10
Gwiazda, Wyszkowski i inni odpowiadają na list byłych prezydentów Andrzej Gwiazda jest byłym opozycjonistą z okresu PRL, jednocześnie jest skonfliktowany z wieloma środowiskami politycznymi w Polsce, z Lechem Wałęsą na przykład. (fot.:youtube.com)

B. działacze opozycyjni z czasów PRL i Solidarności z lat 1980-1989, wśród nich m.in. Andrzej Gwiazda i Krzysztof Wyszkowski odpowiedzieli na list b. prezydentów i szefów MSZ dotyczący m.in. obrony państwa prawa. Zarzucają sygnatariuszom listu m.in. "próbę paraliżu demokracji w Polsce".

W liście otwartym opublikowanym w poniedziałek byli: prezydenci, ministrowie spraw zagranicznych, działacze opozycji w PRL, zaapelowali do wszystkich Polaków o kierowanie się w codziennej pracy i działaniu porządkiem prawnym zgodnym z Konstytucją, a także do polityków opozycji o współdziałanie w obronie państwa prawa oraz swobód obywatelskich. Pod listem podpisali się b. prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski; b. szefowie MSZ: Włodzimierz Cimoszewicz, Andrzej Olechowski, Radosław Sikorski; b. opozycjoniści: Ryszard Bugaj, Władysław Frasyniuk, Bogdan Lis, Jerzy Stępień.

Na ten list odpowiedzieli w środę m.in. przywódcy Solidarności z lat 1980-89 i więźniowie polityczni.

- My niżej podpisani przywódcy "Solidarności" z lat 1980-1989, byli więźniowie polityczni i działacze na rzecz Wolnej i Niepodległej Polski wyrażamy oburzenie, że układ z Magdalenki i Okrągłego Stołu ośmiela się podważać działania legalnie wybranych władz Polski. Wasz list otwarty i podjęte przez was różne wrogie Polsce działania wzmocnione stanowiskiem i czynami Prezesa TK, są postrzegane przez nas jako próba paraliżu demokracji w Polsce - podkreślili w przesłanym PAP piśmie. Jak zaznaczono jest to odpowiedź byłym prezydentom i pozostałym sygnatariuszom listu otwartego opublikowanego w poniedziałek w "Gazecie Wyborczej".

- Prawdziwym zagrożeniem dla praworządności i demokracji w Polsce jesteście wy sami i wasze działania. Zagrożeniem dla demokracji są nikczemne słowa waszego listu. To wy, udając obrońców prawa i obywatelskich swobód, nie schodzicie z drogi niszczenia pokoju społecznego i prób antydemokratycznego odwrócenia wyników ostatnich wolnych wyborów. To wy, kłamiąc i mieszając ludziom w głowach przy aplauzie obcych, eskalujecie konflikty i podziały w społeczeństwie - oświadczyli opozycjoniści.

Przeczytaj: Kukiz'15 komentuje list prezydentów

- Wybraliście drogę konfrontacji z narodem, który obecnym rządom Prawa i Sprawiedliwości dał najsilniejszy mandat, jakiego nigdy wy nie mieliście w 26 letniej historii III RP. I nigdy już, mamy nadzieję, mieć nie będziecie! - podkreślono.

Opozycjoniści zwrócili uwagę, że nie należą do elit III RP, ponieważ - jak zaznaczyli zwracają do autorów poniedziałkowego listu - wy już wtedy kupczyliście ideałami suwerenności i niepodległości, odsuwając w różny sposób patriotów od znaczenia w opozycji.

- A potem przy okrągłym stole zawarliście zdradziecki kontrakt, który komunistycznym zbrodniarzom zapewnił bezkarność i stanowiska oraz razem z wami i obcym kapitałem udział w przejmowaniu i niszczeniu polskiego majątku, za cenę zrujnowania życia milionom uczciwych Polaków - zarzucają.

Jak podkreślili, niezmiennie Polska jest wiarygodnym partnerem w UE i NATO.

- To wy za cenę kłamstwa i narodowego zaprzaństwa, zabiegacie w Unii Europejskiej i we wspólnocie euroatlantyckiej o poparcie różnych, nieprzychylnych Polsce sił przeciw własnemu narodowi. Zawsze byliście również trollami Rosji i lizaliście trony Kremla, więc nie pozujcie dzisiaj na jego wrogów - napisali.

- Nikt bardziej niż wasze rządy, nie niszczył fundamentów naszego bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego. Nie widzicie, że to nie Polska, ale wy staliście się "ludźmi specjalnej troski", wrzodem i rakiem pasożytującym na zdrowym ciele narodu. To wasze rządy w Polsce cechował "oświecony" autorytaryzm wobec reszty narodu. W okresie sprawowania przez was władzy, Polska urosła w świecie do roli żebraka i pogardzanego wasala innych państw. To dla powstrzymania waszej nikczemnej polityki, w obronie demokracji i godnego życia Polaków, niezbędna jest pełna mobilizacja narodu i władz Rzeczypospolitej - napisali w liście opozycjoniści.

Według nich sygnatariusze poniedziałkowego listu prędzej czy później poniosą odpowiedzialność za to co robią i robili.

- O tym, że demokracja i prawo mają się dzisiaj w Polsce dobrze, świadczy najlepiej to, jak swobodnie i bezkarnie robicie publicznie nawet takie niegodziwe rzeczy, jak podburzanie społeczeństwa i zagranicy wobec legalnej władzy. Wiedzcie, że w obronie naszego państwa i obywatelskich wolności przed wami, w żadnej chwili nie zabraknie obrońców. Hańba wam i komitetowi pseudoobrony demokracji - oświadczyli w liście opozycjoniści.

Wyrazili w nim też wdzięczność zdrowym siłom wspólnoty euroatlantyckiej i Unii Europejskiej, które nie dają się wciągać w waszą antypolską awanturę.

- A was, jeżeli przekroczycie "cienką czerwoną linię", praworządnie trzeba będzie rozliczyć, bo żaden szanujący się naród i kraj nie może sobie pozwolić na jawne szkodzenie przyrodzonemu mu prawu do życia w wolności i samodzielnego podejmowania decyzji - podkreślili.

Pod listem podpisali się m.in. Andrzej Rozpłochowski (przywódca strajku i sygnatariusz Porozumienia Katowickiego w roku 1980 w Hucie "Katowice" oraz członek KKP i KK "S" w latach 1980-1981), Andrzej Sobieraj (współtwórca i przywódca "S" byłego województwa radomskiego oraz członek KKP i KK "S" w latach 1980-1981), Andrzej Gwiazda (działacz WZZ Wybrzeża, jeden z przywódców strajku i sygnatariusz Porozumienia Gdańskiego w roku 1980 w Stoczni Gdańskiej, wiceprzewodniczący KKP i członek KK "Solidarności" w latach 1980-1981, kawaler Orderu Orła Białego), Joanna Duda-Gwiazda (działaczka WZZ Wybrzeża, członek Zarządu Regionu Gdańskiego "Solidarności" w latach 1980-1981).

Ponadto sygnatariuszami listu są: Andrzej Słowik (współtwórca i przewodniczący "S" Regionu Ziemia Łódzka oraz członek KKP i KK "S" w latach 1980-1981), Krzysztof Wyszkowski (działacz WZZ Wybrzeża, działacz "S" Regionu Gdańskiego w latach 1980-1981), Andrzej Kołodziej (działacz WZZ Wybrzeża, zastępca L. Wałęsy podczas strajku w Stoczni Gdańskiej i sygnatariusz Porozumienia Gdańskiego w roku 1980).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (14 komentarzy)

 • Andrzej STAWSKI 2016-05-02 21:02:32
  Do Jagna: Bo Polska to jest teoretyczne gówno na patyku dupo jagno
 • Kuruc 2016-05-01 23:11:59
  Do Tadek: Pan Tadeusz się w grobie przewraca patrząc z zaświatów na kogoś kto takie duby smalone bredzi.
 • Tadek 2016-05-01 02:09:48
  JESTEM ZA !!!!... Dzięki temu w KOŃCU świat zaczął by nas POLSKĘ szanować !!!! Świat zobaczył by że są w Polsce ludzie NORMALNI i że z Polską WARTO się LICZYĆ!!! Bo jest NORMALNY RZĄD i PREZYDENT!!! Nie jakiś KOMUNISTA-JARUZELSKI,KWACH-ALKOHOLIK,BOLEK-KAPUŚ ,czy SZOGUN-ŁĄCZĘ się w BULU i NADZIEJI !!!!!!!!!!!!!!!!! Taki WSTYD WSTYD i WSTYD !!!!!!!!!!.....
 • realista 2016-04-29 07:00:13
  nie widzem podpisujące księdza,a jak może brakować szefa
 • X37 2016-04-29 00:34:49
  W PRL też tak było. Jak zaprotestował ktoś z najwyższej półki to zaraz podnosił się zgodny chórek protestów tych z niższych półek wspieranych przez "aktyw " z gazrurkami i dyżurnych "marcowych docentów". Wszystkich przepełniała "patriotyczna" potrzeba "dania odporu wrażym siłom" i zarobienia przy okazji na szynkę do chleba. To był niespisany ale żelazny rytuał.
 • Jagna 2016-04-28 21:49:17
  Odpowiedz na list zdrajcow Polski jest jak najbardziej sluszna. Poubeckie plemie nie chce oddac koryta, a Polska i Polacy jest im zupelnie obojetna.
 • AL39 2016-04-28 21:12:09
  Wystąpienie z UE będzie logicznym posunięciem rządu PiS. Patrioci nie powinni korzystać ze środków unijnych.
 • Jarek1955 2016-04-28 18:30:28
  100% racji, komuchy i ubecy bronią swoich 4 liter i boją się że wreszcie zostaną osądzeni za swoje bandyctwa!
 • Wasyl 2016-04-28 11:18:50
  Nareszcie , moze bedzie lepiej !!! A Tri na tyby.!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA