REKLAMA

Hamryszczak: Udało się doprowadzić do porozumienia z Komisją Europejską

  • Autor: GP
  • 23 czerwca 2016 12:59
Hamryszczak: Udało się doprowadzić do porozumienia z Komisją Europejską Urzędnicy Ministerstwa Rozwoju na spotkaniu 22 czerwca. (fot.:mr.gov.pl)

• Wiceminister w Ministerstwie Rozwoju Adam Hamryszczak spotkał się z przedstawicielami Fundacji Euroregionów RP.
• Spotkanie poświęcono realizacji programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT).
• Resort referował zebranym stan negocjacji w tej sprawie z Komisją Europejską.

Wiceminister w Ministerstwie Rozwoju Adam Hamryszczak spotkał się z Federacją Euroregionów RP w środę (22 czerwca). Celem spotkania było omówienie wdrażania Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) i ich przyszłości po roku 2020 r.

Minister Hamryszczak podkreślał, jak istotna jest ta inicjatywa dla rozwoju naszego kraju.

- Pozwala na wzmocnienie głosu samorządów terytorialnych z obszarów przygranicznych oraz koordynację działań Euroregionów - mówił. Po czym dodawał już w kontekście Europejskiej Współpracy Terytorialnej, której spotkanie było poświęcone. - Budowanie partnerstw ponadnarodowych jest bardzo ważne. Zdobyte doświadczenia procentują w przyszłości i mogą być wykorzystane przy realizacji projektów współfinansowanych z krajowych i regionalnych programów.

Czytaj: Wicepremier Morawiecki o niemieckich stawkach płacowych

Kluczowym tematem, który skupił uwagę zebranych były tzw. projekty parasolowe (FMP).

Służą one pielęgnowaniu transgranicznej wymiany informacji, komunikacji i współpracy między społecznościami, mieszkańcami, stowarzyszeniami i instytucjami, które z racji miejsca działania leżą blisko granic państw europejskich.

- Przedstawiciele Ministerstwa odbyli szereg spotkań z Komisją Europejską i partnerami współpracującymi przy programach transgranicznych, w celu zachowania dotychczasowego modelu realizacji projektów parasolowych jako najbardziej praktycznego wsparcia dla małych projektów promujących współpracę - powiedział wiceminister. - Udało się to, jednak Komisja nałożyła dodatkowe warunki dotyczących m.in. ograniczenia środków na zarządzanie projektami parasolowymi do 20 proc.

Czytaj: Sejm o gospodarce. Nie będzie ważnego dla przedsiębiorców stanowiska

I dalej precyzował, że mimo różnicy zdań z Komisją Europejską udało się doprowadzić pewnego porozumienia.

- Realizacja małych projektów będzie jednak w systemie naborów standardowych a przedstawiciele euroregionów będą obserwatorami w pracach Wspólnych Komitetów Monitorujących w obu ww. programach.

Federacja Euroregionów Rzeczpospolitej to powstałe w 2012 r. stowarzyszenie polskich części Euroregionów: Pomerania, Pro Europa Viadrina, Sprewa-Nysa-Bóbr, Nysa, Glacensis, Pradziad, Silesia, Beskidy, Śląsk Cieszyński, Karpacki, Tatry, Bug, Puszcza Białowieska, Niemen oraz Bałtyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA