REKLAMA

Hollande zapowiada powołanie Gwardii Narodowej

  • Autor: PAP/JS
  • 28 lipca 2016 13:41
Hollande zapowiada powołanie Gwardii Narodowej Prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział powołanie Gwardii Narodowej (Fot.: Flickr, Jean-Marc Ayrault, CC2.0)

Prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział powołanie Gwardii Narodowej, formacji złożonej z ochotników, która ma pomóc w pracy służbom odpowiedzialnym za porządek i bezpieczeństwo w kraju po serii zamachów terrorystycznych.

Z komunikatu Pałacu Elizejskiego wynika, że Gwardia Narodowa będzie zbudowana na podstawie istniejących już korpusów rezerwy różnych formacji: policji, żandarmerii, sił lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej.

"Celem jest jak najszybsze ustanowienie operacyjności tych sił w służbie ochrony Francuzów" - głosi komunikat. Według AFP, ma to nastąpić wczesną jesienią.

Dotąd Hollande mówił kilkakrotnie o rozwoju obecnych korpusów rezerwy różnych formacji, które miałyby pomóc zwiększonym siłom policji, żandarmerii i wojska zmobilizowanym od półtora roku do ochrony porządku i bezpieczeństwa na całym terytorium kraju. Pierwszy raz o Gwardii Narodowej prezydent wspomniał w przemówieniu do połączonych izb parlamentu po zamachach z 13 listopada 2015 roku, w których zginęło 130 osób.

Czytaj też: Magierowski: Do Wałęsy zaproszenie 14 lipca

W ramach już ogłoszonych planów, do końca lipca ma być gotowych do służby 15 tys. rezerwistów policji i żandarmerii; obecnie w obu korpusach jest 12 tysięcy. Jeszcze w te wakacje wyjdą oni na ulice. Z kolei ministerstwo obrony zapowiedziało mobilizację w najbliższych tygodniach wszystkich 28 tys. rezerwistów różnych rodzajów sił zbrojnych. Ich ogólna liczba ma wzrosnąć w 2019 roku do 40 tys. osób. Dodatkowo Hollande zapowiedział ponowne zaangażowanie 10 tys. żandarmów, którzy w ostatnich dwóch latach przeszli na emeryturę.

Obecnie w odpowiedzi na zagrożenie terrorystyczne ulic francuskich miast pilnuje 53 tys. policjantów, 36 tys. żandarmów i 10 tys. żołnierzy.

W ubiegłym tygodniu francuski prezydent skierował apel do obywateli, by ochotniczo wstępowali do różnych korpusów rezerwy. Zasadniczo są one otwarte dla wszystkich zdrowych kobiet i mężczyzn posiadających francuskie obywatelstwo.

Gwardia Narodowa, oddzielna od wojska formacja zbrojna, istniała we Francji od 1789 do 1872 roku i zasłużyła się m.in. udziałem w różnych rewolucjach, jakie przetoczyły się przez kraj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • simser 2016-07-28 18:28:23
    Pomysł świetny, tylko nie do realizacji na zasadach lewicowych. Dlatego że we Francji jest 6 mln. muzułmanów, z których nie powinno się rekrutować do takich formacji. Dla lewaka Hollande takie podejście jest nie do przyjęcia, bo On będzie brał wszystkich jak leci, i przy okazji islamiści dostaną broń.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA