REKLAMA

II posiedzenie Sejmu, harmonogram, komisje: Nad czym obradują posłowie?

  • Autor: Anna Trojanowska
  • 25 listopada 2015 09:10
II posiedzenie Sejmu, harmonogram, komisje: Nad czym obradują posłowie? Drugie posiedzenie sejmu rozpocznie się o godz. 10:00 (fot.sejm.gov.pl)

Dziś (25 listopada) zaczęło się drugie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Posłowie podczas obrad dyskutować będą o zmianie ustawie o podatku PIT, emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz finansach samorządów. Planowane są także posiedzenia komisji sejmowych.

Posiedzenie rozpocznie się o godz. 10:00. W planie są trzy punkty.

Zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Pierwszym jest projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przygotowany przez PiS. Celem projektu ma być przeciwdziałanie patologiom polegającym na przyznawaniu wyjątkowo wysokich odpraw oraz odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji członkom zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa. Projekt przewiduje, że jeśli taka odprawa przekroczy roczne wynagrodzenie, to każda złotówka powyżej tego limitu będzie opodatkowana 65 procentowym podatkiem.

Emerytury i renty

Drugim punktem obrad Sejmu jest projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych autorstwa PSL. Dotyczy wprowadzenia możliwości przejścia na emeryturę dla osób posiadających co najmniej 40-letni okres opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne.

Finanse samorządów

Posłowie zajmą się także projektem ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, który ma podreperować finanse samorządów. Chodzi m.in. o zrekompensowanie ubytków w dochodach, jakie samorządy poniosły w wyniku zmian w podatku PIT.

Projekt wpłynął do laski marszałkowskiej we wrześniu 2012 roku. Przewiduje zwiększenie udziału gmin, powiatów i województw w podatku PIT odpowiednio z 39,34 proc. do 48,78 proc., z 10,25 proc. do 13,03 proc. i z 1,60 proc. do 2,03 proc., a także wprowadzenie zasady rekompensowania samorządom zmian w systemie ich dochodów powodowanych przez zmiany w innych przepisach.

Nowelizacja wprowadza też ekologiczną część subwencji ogólnej dla gmin na terenie których występują obiekty prawnie chronione. Skutkiem tych zmian, wg. danych na 2011 rok, będzie przesunięcie około 8 miliardów złotych z budżetu państwa do jednostek samorządu terytorialnego.

fot.sejm.gov.pl

 

fot.sejm.gov.pl

Posiedzenia komisji

W sejmie odbędą się dziś także posiedzenia komisji sejmowych.

Pracować będą:

09:00 — Komisja Polityki Społecznej i Rodziny

10:30 — Komisja Etyki Poselskiej

11:00 — Komisja do Spraw Unii Europejskiej

11:00 — Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa

11:00 — Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi

12:00 — Komisja Finansów Publicznych

12:30 — Komisja do Spraw Unii Europejskiej

13:00 — Komisja Spraw Zagranicznych

14:00 — Komisja do Spraw Służb Specjalnych

15:00 — Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki

16:00 — Komisja Obrony Narodowej

17:00 — Komisja Łączności z Polakami za Granicą

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA