REKLAMA

Ile kosztują wybory za granicą? Między 15 a 50 zł za jeden głos

  • Autor: PAP
  • 23 października 2015 12:40
Ile kosztują wybory za granicą? Między 15 a 50 zł za jeden głos Z głosowaniem za granicą wiąże się również duży wysiłek organizacyjny (fot. Flickr/Anna Woźniak/CC BY-SA 2.0)

- Im frekwencja wyborcza za granicą jest wyższa, tym koszty pozyskania jednego głosu są mniejsze - mówi wiceminister spraw zagranicznych Artur Nowak-Far.

- Na sfinansowanie głosowania za granicą przeznaczone jest z budżetu około 3,5 mln zł, koszt pozyskania jednego głosu w różnych wyborach, w zależności od frekwencji, liczby osób głosujących korespondencyjnie, kształtuje się między 15 a 50 zł - mówi PAP wiceminister spraw zagranicznych Artur Nowak-Far.

Jak zaznacza, z głosowaniem za granicą wiąże się również duży wysiłek organizacyjny. - Po pierwsze trzeba zorganizować lokal wyborczy, po drugie muszą tam zostać zapewnione takie warunki, które umożliwią głosowanie wszystkim uprawnionym do głosowania, a takich osób jest zwykle dużo więcej, niż tych, które rzeczywiście przychodzą do lokali wyborczych i oddają głos - mówi Nowak-Far.

- Bardzo namawiam naszych rodaków mieszkających i przebywających za granicą, aby głosowali(...), to będzie bardzo dobrze służyło większej racjonalności wydawania pieniędzy podatników - podkreśla wiceminister.

Nowak-Far dodaje, że MSZ zawsze prowadzi akcje informacyjne dotyczące wyborów, ale prowadzenie akcji informacyjnej w mediach takich jak telewizja jeszcze bardziej powiększyłoby koszty związane z organizacją wyborów za granicą. Jak mówi, informacje na temat wyborów przekazują m.in. urzędy konsularne, a także media polonijne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA