REKLAMA

In vitro: Nowoczesna nie ustaje w staraniach. Przyszła pora na Szczecin

  • Autor: GP
  • 23 sierpnia 2016 14:11
In vitro: Nowoczesna nie ustaje w staraniach. Przyszła pora na Szczecin Już w 2003 roku Szczecin rozpatrywał dofinansowanie in vitro z budżetu miasta, bezskutecznie. (fot.:twitter.com/Piotr_Misilo)

• Nowoczesna w Szczecinie chce dofinansować in vitro ze środków samorządu.
• Posłowie partii i działacze złożyli odpowiednią uchwałę w urzędzie miasta.
• Przekonują, że to jedyna alternatywa po tym, jak PiS na poziomie rządowym, zakończyło program dofinansowania in vitro z budżetu państwa.

Politycy i działacze regionalni Nowoczesnej we wtorek (23 sierpnia) rozpoczęli batalię o dofinansowanie metody in vitro w Szczecinie. W ramach szerszej akcji chcą, by w tym nadmorskim mieście ruszył program analogiczny do tego w Częstochowie, gdzie pary starające się o potomstwo mogą liczyć na wsparcie ze środków samorządu.

Projekt uchwały Nowoczesnej, który złożono do rady miasta, ma zapewnić dofinansowanie w latach 2017 do 2019.

Czytaj też: Nowoczesna chce wyjaśnień w Warszawie dotyczących samorządowego in vitro

- Złożenie dzisiejszej uchwały jest elementem ogólnopolskiej akcji która w wielu miastach podejmuje próbę opracowania takich przepisów - mówiła przed urzędem miasta w Szczecinie działaczka partii.

Szczecin w 2003 już próbował przegłosować podobną uchwałę

- Myślę, że uchwała, którą złożyliśmy to jeden z niewielu puzzli, które mają pokazać że Szczecin jest nowoczesny - mówił Piotr Misiło, poseł ze Szczecina, który także brał udział w spotkaniu przed Urzędem Miasta. Przytoczył statystykę, która definiuje Szczecin jako miasto trzecie w Polsce pod względem sprzyjania osobom starszym. To dobrze, ale Misiło chce by miasto zmieniło ten wizerunek.

W 2003 roku Szczecin debatował podobną uchwałę, ale ówczesne władze odrzuciły jej kształt wskazując na błędy prawne i możliwość szukania funduszy na in vitro w budżecie krajowym. Obecna propozycja Nowoczesnej została skonstruowana tak, by uniknąć wtedy wskazanych błędów.

- PiS sprawił, że programu finansowania in vitro nie można już wspierać z budżetu państwa - przypomniał zebranym Misiło. - Wszyscy wiemy, że koalicja z PiS, która rządzi Szczecinem obowiązuje. Dla dobra szczecinian liczę, że uda się zmienić ten stan rzeczy i przegłosować tę uchwałę, a to dopiero początek.

Poseł apelował do prezydenta miasta, by większość w samorządzie miasta zdecydowała się poddać uchwałę Nowoczesnej pod obrady.

Ogólnopolska akcja in vitro Nowoczesnej

Akcję składania uchwał o in vitro zainicjował poseł Michał Stasiński (Nowoczesna), który w Bydgoszczy złożył analogiczną uchwałę. Działania partii Ryszarda Petru są częścią szerszego frontu walki o in vitro w Polsce, którą na poziomie rządowym zahamowała administracja Beaty Szydło.

Minister Konstanty Radziwiłł wstrzymał u początku swojego urzędowania decyzje zapadłe w rządzie Ewy Kopacz. Obecny poseł PO, prof. Marian Zembala zdecydował w 2015 roku, jako minister zdrowia, o finansowaniu in vitro z budżetu państwa.

Metoda in vitro jest zapłodnieniem pozaustrojowym, które pozwala doprowadzić do ciąży w organizmie kobiety, omijając przyczyny bezpłodności. Jest wysoce dyskusyjna etycznie, bo przy jej stosowaniu do organizmu potencjalnej matki wprowadza się więcej niż jeden zarodek. Etyka, w tym etyka katolicka definiuje takie działanie jako zabijanie dzieci nienarodzonych, bo z wprowadzonych zarodków tylko jeden ma szansę się narodzić. Z drugiej strony skuteczność in vitro jako metody zachodzenia w ciąże i przełamywania bezpłodności jest bezsporna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Katrina 2016-08-24 13:15:53
    U mnie lekarz stwierdzil calkowita niedroznosc jajowodow,jedyna szansa in vitro na ktora niestety nas nie stac i co teraz? Przywróccie to in vitro,blagam :(REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA