REKLAMA

Inauguracja narodowej debaty o zdrowiu 18 kwietnia

  • Autor: PAP/JS
  • 11 kwietnia 2018 17:34
Inauguracja narodowej debaty o zdrowiu 18 kwietnia W styczniu minister zapowiadał, że "chciałby rozpocząć rzeczywistą, szeroką debatę, która przygotuje założenia do zmian w systemie ochrony zdrowia". (fot. pixabay.com)

Na 18 kwietnia planowane jest oficjalne zainaugurowanie narodowej debaty o zdrowiu – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Konferencja "Wspólnie dla Zdrowia- zaproszenie do narodowej debaty o zdrowiu" pierwotnie planowana była na 5 kwietnia. Termin odroczono ze względu na zmiany w kalendarzu ministra - zwołane w ubiegłym tygodniu posiedzenie Rady Ministrów i wyjazd zagraniczny szefa MZ.

"Otwarcie debaty będzie 18 kwietnia" - powiedział  dziennikarzom w Warszawie minister Szumowski.

W styczniu minister zapowiadał, że "chciałby rozpocząć rzeczywistą, szeroką debatę, która przygotuje założenia do zmian w systemie ochrony zdrowia". Minister mówił wówczas, że zaprosi do rozmów wszystkich interesariuszy systemu opieki zdrowotnej: pacjentów - którzy są najważniejsi, pielęgniarki, ratowników, diagnostów, rehabilitantów, techników, lekarzy, pracodawców, właścicieli szpitali, samorządy.

"Chciałbym, żebyśmy wspólnie odpowiedzieli, czego oczekujemy od systemu opieki zdrowotnej, jakich mierników chcielibyśmy używać, jaki system finansowania chcielibyśmy mieć. Takie zmiany prawdopodobnie będą wprowadzane już w następnej kadencji, bo - nie oszukujmy się - nie można zmienić systemu przez dwa lata" - ocenił wówczas. "Wszyscy, na czele z panem premierem, zgadzamy się, że debata nad systemem powinna się odbyć i że powinniśmy określić, jak reformować system. Uważam, że wiele rozwiązań wypracowanych w ramach takiego szerokiego dialogu mogłoby być realizowanych niezależnie od grupy politycznej, która będzie rządziła Polską za kilkanaście lat" - mówił.

Minister informował w ostatnich tygodniach, że komitet organizacyjny przedstawi propozycję rady programowej i być może w maju, czerwcu rozpocznie się pierwsza debata. "Debaty będą co mniej więcej miesiąc, półtora, do dwóch. Tematów jest wiele" - sygnalizował Szumowski. Narodowa debata - według wstępnych ocen ministra - powinna się zakończyć po pierwszym kwartale 2019 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA