REKLAMA

Incydent na pogrzebie "Inki". Pojawili się działacze KOD, padły wyzwiska

  • Autor: GP/PAP
  • 29 sierpnia 2016 10:03
Incydent na pogrzebie "Inki". Pojawili się działacze KOD, padły wyzwiska Danuta Helena Siedzik, zwana "Inką" została zastrzelona strzałem w głowę 28 sierpnia 1946 r. (fot.:KPRM/twitter.com/PremierRP)

• W czasie uroczystego, państwowego pogrzebu Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka", który odbył się w niedzielę (28 sierpnia) doszło do kontrowersji z udziałem działaczy Komitetu Obrony Demokracji (KOD).
• Po tym jak policja wyprosiła Mateusza Kijowskiego i jego działaczy z kościoła, padły pod ich adresem wyzwiska, doszło do szamotaniny.
• Obraźliwe hasła miały paść ze strony zebranych pod kościołem Narodowców.

W niedzielę (28 sierpnia) w gdańskiej bazylice miał miejsce uroczysty pogrzeb Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka". W czasie uroczystości, którymi państwo polskie chciało oddać hołd pomordowanym przez oddziały politycznej policji PRL, doszło do nieprzyjemnego zdarzenia.

W czasie uroczystości miał miejsce incydent, który swoją wymową nawiązał do obecnego sporu politycznego w Polsce. W czasie uroczystości pojawili się w świątyni stojący na czele KOD-u Mateusz Kijowski i Radomir Szumełda (przedstawiciel władz KOD-u na Pomorzu). Ich obecność na pogrzebie część zebranych uznała za prowokację.

Policja wyprosiła działaczy opozycyjnej formacji

Wedle informacji portalu wPolityce.pl, po pierwszych oznakach niezadowolenia policja poprosiła Kijowskiego i Szumełdę oraz towarzyszących im działaczy KOD o opuszczenie świątyni. Przedstawiciele organizacji zastosowali się do prośby funkcjonariuszy i wyszli.

Gdy znaleźli się przed świątynia doszło jednak do kolejnego incydentu, gdyż ich obecność zbulwersowała obecnych przy wejściu do kościoła Narodowców.

Czytaj: Andrzej Duda nobilitował chowanych w Gdańsku bohaterów

- Komuniści, SB-cy, zdrajcy! - miały posypać się w stronę działaczy KOD wyzwiska. Doszło do przepychanek, które zakończyły się wymuszeniem na działaczach KOD-u opuszczenie terenu uroczystości państwowej.

Hołd pomordowanym bohaterom

- Dzisiaj my, Polacy, w większości już z innego pokolenia, stoimy wokół trumien bohaterów tamtego czasu. Odkrywamy wartość ich życia, ale także ich śmierci - podkreślił w homilii ks. Bradtke. Przypomniał też, że 70 lat temu podczas wykonywania egzekucji w gdańskim więzieniu "Inka" i "Zagończyk" wspólnie krzyknęli oprawcom w twarz: "Jeszcze Polska nie zginęła! Niech żyje major Łupaszko!".

W Gdańsku w niedzielę (28 sierpnia), w godzinach popołudniowych i wieczorem przebywali na uroczystościach najważniejsi politycy Polski. Tuż po godz. 18 przed Kaplicą Królewską pojawił się prezes PiS Jarosław Kaczyński w towarzystwie m.in. marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka. Polityków PiS przywitali m.in. prezes IPN Jarosław Szarek i prof. Szwagrzyk.

Instytut Pamięci Narodowej odkrył szczątki "Inki" i "Zagończyka" w 2014 r. na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Identyfikację udało się ustalić po wykonaniu skomplikowanych badań DNA. W rozmowie z PAP prof. Szwagrzyk podkreślił, że stało się to wbrew woli komunistycznej bezpieki, która mordując przed 70 laty Siedzikównę i Selmanowicza chciała na zawsze ukryć ich ciała w bezimiennych dołach śmierci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Tomasz Panfil 2016-08-29 16:19:17
    Czy autor był na miejcu? Oczywiście, że nie. Gdyby był, wiedziałby, że działacze KOD przyszli z zewnątrz, więc nikt ich z koscioła nie wypraszał. Maszerując z transparentem i flagami KOD próóbowali "wbic się" w tłum. Na to zebrani przed kosciołem nie pozwolili. KODziarze wznosili szydercze okrzyki "Przekażmy sobie znak pokoju!", w odpowiedzi usłyszeli "Precz z komuną" oraz "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę". Policja nakazała grupie usiłującej zakłócić przebieg uroczystości państwowych i kościelnych oddalić się. Tak więc autor ani nie był na miejscu, ani nie pofatygował sie sprawdzić wiadomości zaczerpniętych z niewiarygodnych źródeł. Dyskwalifikacja.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA