REKLAMA

Instytut Polski w Berlinie świętuje rocznicę traktatu o dobrym sąsiedztwie

  • Autor: PAP/GP
  • 12 stycznia 2016 11:56
Instytut Polski w Berlinie świętuje rocznicę traktatu o dobrym sąsiedztwie Flagi Polski i Niemiec przed parlamentem w czasie wizyty dyplomatycznej (fot. flickr.com, CC BY-NC-ND 2.0)

• Z okazji jubileuszu polsko-niemieckiego traktatu odbędzie się seria wydarzeń artystycznych.
• Instytut szykuje pierwszy wspólny program kulturalny z Instytutem Goethego.
• Częścią obchodów będzie festiwal filmowy.Po obchodach Roku Tadeusza Kantora, Polski Instytut w Berlinie wchodzi w nowy sezon, który upłynie m.in. pod znakiem rocznicy Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami oraz partnerstwa miast Warszawy i Berlina.

Więcej o stosunkach polsko- niemieckich w ostatnich dniach przeczytasz tutaj.

Zaplanowano m.in. tygodniowy program wydarzeń artystycznych, odbywających się równolegle w Warszawie i Berlinie.

W 2016 roku przypada 25. rocznica traktatu podpisanego 17 czerwca 1991 w Bonn, który zakładał m.in. konieczność intensyfikacji i rozbudowy wymiany kulturalnej między oboma krajami.

- To wydarzenie nie do przecenienia - zapewniła w rozmowie z dyrektor promującego w Niemczech polską kulturę Instytutu Polskiego Katarzyna Wielga-Skolimowska. Dodała, że Instytut zamierza pokazać, jak przez te wszystkie lata społeczeństwa polskie i niemieckie się do siebie zbliżyły.

- Jest wiele ciekawych inicjatyw polsko-niemieckich i współpracy pomiędzy ważnymi instytucjami, a instytut pełnił i pełni nadal istotną rolę łącznika - mówiła.

Instytut szykuje w tym roku pierwszy wspólny program kulturalny z Instytutem Goethego w Warszawie. Będzie on realizowany równolegle w Warszawie i Berlinie. Nastąpi również symboliczna wymiana dyrektorów, dla pokazania, że instytuty są rzeczywiście swoimi odpowiednikami w obu krajach.

- Pracujemy nad wspólnymi tematami i nad pewnymi wątkami, które chcielibyśmy opowiedzieć w związku z tym jubileuszem. To będzie program pełen spotkań, opowiadania historii związanych np. z przełomem, z latami 90. i wspólnych projektów artystycznych - opowiadała Wielga-Skolimowska.

Równie ważną częścią jubileuszowego roku ma być prezentacja artystów nominowanych bądź nagrodzonych nagrodą "Views" (Spojrzenia) Deutsche Banku.

- To jest nagroda, która w Polsce pełni bardzo ważną rolę we wspieraniu artystów z dziedziny sztuk wizualnych, przyznawana od 2003 roku - oceniła dyrektor.

Wystawę z częściowo nowymi pracami organizują wspólnie Galeria Zachęta z Warszawy, Deutsche Bank Kunsthalle i Instytut Polski w Berlinie. "

- Ta wystawa będzie prezentowała wybór artystów i jej tytuł jest znaczący, bo to Common Affairs, ponieważ oznacza sprawy wspólne, nie sprawy zagraniczne i odnosi się nie tylko do relacji polsko-niemieckich, ale do tematu wspólnoty, bycia razem - wyjaśniła Wielga-Skolimowska.

W tym roku odbędzie się też już 11. edycja festiwalu FilmPolska (20-27 kwietnia). Jak zapowiedziała dyrektor, tym razem festiwal pojawi się w nowej formule.

- Będziemy pokazywać więcej filmów z niemieckimi napisami niż do tej pory. Mamy nadzieję, że dzięki temu jeszcze powiększy się liczba publiczności - mówiła.

Festiwalowe filmy ogląda każdego roku 6 tys. widzów, co zdaniem dyrektor jest dobrą liczbą jak na Berlin, gdzie samych festiwali filmowych jest 65. Instytut planuje sekcję "Nowe polskie kino", retrospektywę filmów Jerzego Skolimowskiego oraz - jak co roku - warsztaty dziennikarskie i warsztaty operatorskie.

W czasie festiwalu galeria instytutu będzie pełniła rolę klubu festiwalowego, gdzie zostanie pokazana wystawa Konrada Smoleńskiego. Reprezentant Polski na Biennale w Wenecji przygotuje również zwiastuny filmowe, które co roku zamawiane są przez instytut u cenionych, polskich artystów (m.in. Hubert Czerepok, Karolina Breguła). W 2015 roku w ramach festiwalu widzowie zobaczyli m.in. film "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej i "Idę" Pawła Pawlikowskiego.

Festiwal filmowy będzie odbywał się równolegle z International Games Week Berlin, międzynarodowym festiwalem gier komputerowych, z którym instytut współpracuje od dwóch edycji.

- W 2015 roku we współpracy z Francuzami i Niemcami zorganizowaliśmy warsztaty, podczas których powstały nowatorskie gry komputerowe. Staramy się budować sieć kontaktów między środowiskami i kontynuować tę współpracę - podkreśliła Wielga-Skolimowska.

Instytut współpracuje również z wieloma polskimi i niemieckimi festiwalami muzycznymi, prezentującymi zarówno muzykę popularną i niezależną, jak również elektroniczną i współczesną. "Jak co roku wspieramy festiwal CTM (berliński festiwal muzyki elektronicznej i eksperymentalnej - PAP), w którym udział weźmie dwójka polskich artystów dźwiękowych i multimedialnych, Ewa Justka i Marcin Pietruszewski oraz grupa T'ien Lai, nominowanego do Paszportu Polityki Kuby Ziołka. W styczniu będziemy również współpracowali z festiwalem Ultraschall Berlin, gdzie Ensemble KNM Berlin wykona utwory Cezarego Duchnowskiego i Agaty Zubel" - mówiła dyrektor. Współpraca dotyczy też festiwalu Altonal odbywającego się w dawnym budynku elektrowni Kraftwerk Berlin i Pop-Kultur w słynnym klubie Berghain.

Kontynuowany będzie również Dzień polski, w ramach którego w 70 szkołach upowszechniany będzie język polski i polska kultura.

- To są różne oferty, od minikursów języka polskiego, po warsztaty operowe czy warsztaty z filmu animowanego i wiedzy o Polsce. Dzieci często mają pierwszą styczność z językiem polskim, z polską kulturą - podkreśliła dyrektor.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA