REKLAMA

Internet już wie kto wygra wybory? Będą niespodzianki

  • Autor: TM
  • 15 października 2015 08:17
Internet już wie kto wygra wybory? Będą niespodzianki Czy dane Google Trends pozwalają na trafne wytypowanie wyniku wyborów? Fot. searchenginewatch.com

Czy monitoring internetu pozwala przewidzieć wyniki wyborów? Chyba znowu znamy odpowiedź przed czasem - pisze portal wp.pl.

Do obserwacji publicznych wypowiedzi internautów na temat wyborów wykorzystano monitoring internetu. Dzięki temu znamy odpowiedzi na pytania: gdzie użytkownicy sieci najchętniej dyskutują o polityce w kontekście nadchodzących wyborów oraz o której partii mówi się najwięcej i jakie emocje temu towarzyszą - czytamy w wp,pl

Siedem milionów "głosów"

Okazuje się, że liczba wzmianek na temat wyborów parlamentarnych opublikowanych w sieci od 1 stycznia 2015 roku wynosi niemal siedem milionów.

56 proc. treści wygenerowanych na ten temat znajduje się na Facebooku. To dokładnie 861 307 wpisów dotyczących wyborów. Na drugim miejscu znalazły się portale. Wygenerowały one 26 proc. wzmianek (prawie 403 tysiące wpisów). Trzecie miejsce należy do mikroblogów, gdzie padło nieco ponad sto tysięcy wzmianek (8 proc. wszystkich treści w tym roku).

Fot. SentiOne

Co zaskakujące, w ciągu ostatniej doby, najlepiej ocenianym przez internautów komitetem wyborczym był KWW Zbigniewa Stonogi (32 proc. pozytywnych wypowiedzi). Natomiast najgorzej wypadł KW Samoobrona (94 proc. treści dotyczących ugrupowania miała wydźwięk negatywny).

Największe emocje z PiS

Z danych, jakie dostarczył nam system monitorujący treści w sieci - SentiOne - można w łatwy sposób dowiedzieć się, które ugrupowanie polityczne było najczęściej komentowane.

Najwięcej emocji wzbudza Prawo i Sprawiedliwość (32,5 proc. ogółu) Ponad dwie trzecie biorących udział w dyskusjach wyrażało się neutralnie na temat partii. 28,5 proc. komentatorów komentowało ugrupowanie w sposób negatywny, a 4 proc. pozytywnie.

Na drugim miejscu znajduje się Platforma Obywatelska (23,33 proc. całego ruchu). Liczba wypowiedzi neutralnych to 70 proc. Źle na temat partii Ewy Kopacz wypowiada się 26,7 proc. osób. PO zebrało też 4,2 proc. opinii pochlebnych.

Kto cieszy się największym poparciem (wypowiedzi neutralne i pozytywne)?

PiS: neutralne: 40,65 proc., negatywne: 17,17 proc., pozytywne: 2,41 proc.

PO: neutralne: 27,48 proc., negatywne: 10,62 proc., pozytywne: 1,67 proc.

Analizując stosunek wypowiedzi pozytywnych do negatywnych, PiS wyprzedza Platformę Obywatelską, co może sugerować zwycięstwo Beaty Szydło i partii Jarosława Kaczyńskiego - pisze portal.

"Czarny koń" wyborów

Trzecie miejsce może okazać się zaskoczeniem dla osób, które do tej pory śledziły sondaże.

Najwięcej szumu w sieci robi KORWiN (8,41 proc. treści dotyczących wyborów odwołuje się do partii Janusza Korwina-Mikkego).

Ugrupowanie charakteryzuje się największym odsetkiem opinii neutralnych spośród trzech pierwszych miejsc - 78,8 proc., najmniejszą liczbą wypowiedzi negatywnych -13,4 proc. oraz największą liczbą wzmianek o charakterze pozytywnym - 7,8 proc.

Kopacz lepsza od Szydło?

Dane Google Trends pokazują także zainteresowanie kandydatami na premiera w ciągu ostatnich trzydziestu dni.

Niemal nieprzerwanie Ewa Kopacz wyprzedza Beatę Szydło. Zainteresowanie kandydatką PiS-u było większe niż szefowej PO jedynie między 7 a 10 października.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Kamil Bargiel 2015-10-15 11:13:53
    Dziękujemy za share'a w imieniu SentiOne :)REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA