REKLAMA

Internet to coraz lepsze źródło informacji dla wyborcy

  • Autor: PAP
  • 23 października 2015 09:01
Internet to coraz lepsze źródło informacji dla wyborcy Według ekspertów kampania w internecie jest coraz bardziej profesjonalna (fot. Orin Zebest / Flickr.com)

Specjaliści są zgodni.  W internetowej kampanii po raz kolejny bardzo dobrze wypadają ugrupowania prawicowe np. PiS.

Zdaniem socjologa dr Marcina Kotrasa w internetowej kampanii po raz kolejny lepiej wypadają ugrupowania prawicowe. Nieźle radzi sobie też partia rządząca, jest to zawsze trudniejsze, łatwiej jest krytykować niż posługiwać się pozytywnym przekazem - dodaje.

W ocenie Kotrasa na uwagę zasługują też mniejsze inicjatywy, w tym m.in. Partia Razem. - Nie mają wyrazistego lidera, przywództwo jest tam rozproszone, a mimo wszystko, bazując m.in. na mediach społecznościowych, na przekazie internetowym, udało im się zarejestrować listy we wszystkich okręgach - mówi socjolog.

Kotras uważa, że kampania w internecie jest coraz bardziej profesjonalna, rzetelna, bardzo reaktywna. - Jest to coraz lepsze źródło informacji dla wyborcy, coraz sprawniej posługują się tym sztabowcy - podkreśla.

Mniejsze partie mają głos

Z kolei zdaniem politologa Piotra Trudnowskiego, jeśli chodzi o internet, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na mniejsze partie. - Widać, że duże środki finansowe w internet zainwestowała Nowoczesna Ryszarda Petru, jest bardzo dużo reklam, dobrze przygotowanych materiałów, ale jednocześnie widać, że jest to taki marketing opłacany - ocenił.

Tymczasem, jak mówi, mniejsze partie, takie jak Kukiz'15, Partia Razem, czy Partia Korwin "były w stanie generować swój przekaz oddolny", co pokazuje, że "za każdą z tych trzech formacji stoi realne poparcie społeczne, które pozwala im się z tym przekazem przebijać".

Hejt króluje w internecie

- Wiadomo, że bardzo skutecznym narzędziem do posługiwania się w internecie jest tzw. hejt i tutaj zdecydowanie internet w Polsce jest prawicowy, to widać na forach, zwłaszcza w temacie imigrantów, nie jest do końca powiedziane, czy to robią partie, ale na pewno najbardziej na tej generowanej w internecie niechęci, podsycanej przez partie polityczne, zyskuje PiS - ocenia redaktor naczelny "Liberte" Leszek Jażdżewski.

Jak ocenia, Platforma próbuje wyciągnąć wnioski z przegranej kampanii Bronisława Komorowskiego, która była "wyjątkowo fatalna, jeśli chodzi o internet". Jednak, zdaniem Jażdżewskiego, Ewa Kopacz "chyba nie ma w sobie takiej naturalności, która by pozwalała spontanicznie generować internetowe newsy".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA