REKLAMA

Interpelacja posła do Ministerstwa Skarbu Państwa, chodzi o port w Gdyni

  • Autor: GP
  • 18 lipca 2016 14:15
Interpelacja posła do Ministerstwa Skarbu Państwa, chodzi o port w Gdyni Port w Gdyni, basen portowy. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

● Poseł PO Tadeusz Aziewicz interpeluje po zmianach w zarządzie Portu Morskiego w Gdyni.
● Posła zastanawiają powody zmian, które pozbawiły stanowiska Janusza Jarosińskiego oraz kompetencje odwołującego go Waldemara Pawilczusa.
● Poseł sugeruje brak kompetencji do zarządzania portem osób wchodzących w skład rady nadzorczej przedsiębiorstwa w zarządzie Skarbu Państwa.

Poseł Tadeusz Aziewicz (PO) wystosował w lipcu interpelację do ministra skarbu państwa Dawida Jackiewicza. Posła niepokoi sytuacja w Trójmieście, z którego pochodzi. Aziewicz chce wyjaśnień dotyczących przyczyn odwołania Janusza Jarosińskiego, prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

- W uzasadnieniu (odwołania Jarosińskiego - red.) podpisanym przez p. Waldemara Pawilczusa, wiceprzewodniczącego rady nadzorczej - przedstawiciela Skarbu państwa, czytamy m.in. :
„Port w Gdyni od 2015 roku odnotowuje stały i dynamiczny spadek przeładunków, zwłaszcza w grupie drobnicy skonteneryzowanej, który to negatywny stan uległ pogłębieniu w pierwszym kwartale 2016 roku. Nadto widoczny jest proces przenoszenia z Gdyni przeładunków kolejnych armatorów. Stan ten wymaga konieczności podjęcia działań naprawczych poprzez umiejętne zarządzanie spółką Zarząd Morskiego Portu Gdynia Spółka Akcyjna, skutkujące odwróceniem tej niekorzystnej tendencji. (…) W tym celu konieczna jest weryfikacja kadry menedżerskiej, celem wyboru takiego prezesa zarządu spółki (…), który będzie w stanie podjąć się zarysowanych wyżej wyzwań i realizacji działań zmierzających do uzyskania coraz lepszych wyników przeładunków w porcie w Gdyni”. Nie są mi znane kompetencje p. Waldemara Pawilczusa, w interpelacji nr 43693 zwróciłem się do pana ministra o stosowną informację. W internecie znalazłem jedynie zapis aktywności p. Pawilczusa w Radzie Osiedla jednej z gdańskich spółdzielni mieszkaniowych oraz o działalności w PiS.

Poseł w interpelacji zauważa, że Pawilczus, w swojej krytyce poprzedniego prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdynia źle interpretuje "całkowite obroty ładunkowe portu", które należy w rozumieniu posła Platformy sumować.

Czytaj: Minister finansów podsumował pół roku wykonania budżetu

- Prawdą jest, że w 2015 i w pierwszym półroczu 2016 r. nastąpił spadek obrotów kontenerowych w prywatnych terminalach BCT i GCT, co związane jest z ogólnoświatowymi aliansami armatorów (2M i B6), na które Zarząd Portu nie ma żadnego wpływu. Spadek obrotów w tym segmencie rynku dotknął m.in. portów w Hamburgu, St. Petersburgu, Gdańsku, Goeteborgu, Kłajpedzie, Rydze i Kaliningradzie - argumentuje poseł.

W swojej interpelacji chce, by ministerstwo bardziej dbało o powierzony mu majątek. - Przypominam, że pan minister odpowiedzialny jest za należytą dbałość o powierzony mu majątek. Zgodnie z kodeksem handlowym członkowie rady nadzorczej zobowiązani są do działania w interesie spółki. Mam poważne wątpliwości, czy tegoroczne zmiany w organach Zarządu Morskiego Portu w Gdyni służą dobremu zarządzaniu powierzonym panu ministrowi majątkiem - pisze Aziewicz w interpelacji.

W ostatnich akapitach interpelacji poseł chce, by przedstawicieli Skarbu Państwa przeszkolono dokładnie z tematyki zarządzania portem morskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA