REKLAMA

Inwigilacja opozycji: Nowoczesna chce działania prokuratury, jest wniosek

  • Autor: PAP/GP
  • 28 lipca 2017 11:48
Inwigilacja opozycji: Nowoczesna chce działania prokuratury, jest wniosek Adam Szłapka (Nowoczesna) na chwilę przed tym, jak złożył zawiadomienie w siedzibie warszawskich śledczych. (fot.:Nowoczesna/twitter.com)

Zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez nieznanych sprawców złożyła w piątek Nowoczesna. Poseł Adam Szłapka ocenił, że zostały przekroczone uprawnienia policji, która śledziła Ryszarda Petru. Szłapka uważa, że stoją za tym działacze PiS.

- W imieniu partii Nowoczesna składamy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z artykułu 231 par. 1 Kodeksu karnego. To jest artykuł, który dotyczy przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza. Zawiadamiamy o popełnieniu przestępstwa przez nieznanych sprawców - powiedział w piątek na briefingu pod Prokuraturą Rejonową dla Warszawy Śródmieścia Szłapka.

W czwartek "Gazeta Wyborcza" napisała, że "policyjni tajniacy śledzą działaczy stowarzyszenia Obywatele RP i posła opozycji Ryszarda Petru, lidera Nowoczesnej". Gazeta dysponuje nagraniami rozmów policjantów, które mają tego dotyczyć. Gazeta opiera się na nagraniach policyjnych rozmów. Mają one pochodzić z piątku 21 lipca, gdy Senat debatował nad ustawą o Sądzie Najwyższym, a na tyłach gmachu trwała manifestacja przeciwników zmian w sądownictwie.

Więcej o tym, jak Ryszard Petru czuje się z wiedzą, że był śledzony przeczytasz tutaj.

Według Szłapki nie ma żadnych wątpliwości, że to nie była osobista decyzja policjantów. Jak dodał, nie chciałby, aby to wobec funkcjonariuszy wyciągano konsekwencje. - Posługujemy się na razie tylko dowodami. Dowody są takie, że funkcjonariusze prowadzili działania operacyjne - podkreślił.

- Jeśli prowadzone są czynności operacyjne wobec polityka, to nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że decyzje zostały podjęte na szczeblu politycznym i to na najwyższym szczeblu. Jesteśmy przekonani, że za tymi decyzjami stoi minister SWiA Mariusz Błaszczak czy poseł Jarosław Kaczyński - powiedział Szłapka.

Nowoczesna chce, aby prokuratura wnikliwie zbadała sprawę i również chce się dowiedzieć, czy obserwacje to jedyne działania operacyjne służb wobec Ryszarda Petru, czy też innych polityków opozycji. Szłapka pytał, czy były prowadzone podsłuchy wobec opozycji i kto wydał takie polecenie, czy była na to zgoda sądów. Poseł Nowoczesnej dopytywał też, czy inwigilowani są również dziennikarze i sędziowie.

- Nie mamy złudzeń, co do tego, że zrobiona z PiS fasada z prokuratury będzie tą sprawą się zajmowała. Chcemy, żeby to zawiadomienie zostało złożone chociażby po to, żeby po zmianie władzy te sprawy, tak bulwersujące, mogły zostać rozliczone - stwierdził.

Zdaniem Szłapki PiS próbuje budować w Polsce państwo policyjne.

Szłapka zażądał w czwartek wyjaśnień od premier Beaty Szydło i komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka, z którym - jak mówił - próbował się bez powodzenia spotkać.

Komenda Stołeczna Policji, odnosząc się do publikacji "Gazety Wyborczej" poinformowała w czwartek PAP, że działania policji nie mają na celu inwigilacji ani posłów opozycji ani organizatorów manifestacji, jakie w ostatnich dniach miały miejsce przed parlamentem RP. Zapewnia, że chodziło o zapewnienie bezpieczeństwa zarówno samych manifestantów, "okolicznych przechodniów i mieszkańców Warszawy".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Stefan Maruda 2017-07-28 15:28:15
    Policja ma OBOWIĄZEK obserwować ludzi, którzy deklarują i nawowyłują do popełnienia przestępstwa , a mianowicie obalenie rządu demokratycznie wybranego, organizowanie Majdanu, blokowanie sejmu czy drogi itp... DOBRA robota policji przeciw prowokatorom . Obcą agenturę trzeba mieć na oku , bo jest ona zagrożeniem dla Polski !!! Ktoś kto działa przeciw Polsce ( polskim interesom) powinien być obserwowany przez wszystkie służby. Źle by było gdyby było inaczej. I na koniec – śledzą ? Nie powinni ich śledzić, ale zaraz pozamykać, za te pomówienia, arogancję i wulgaryzm polityczny... Tak naprawdę to jest koniecznością, bo wariatom i idiotom nie można wierzyć !!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA