REKLAMA

IPN nie może opublikować dokumentów gen. Jaruzelskiego

  • Autor: GP
  • 09 czerwca 2016 07:43
IPN nie może opublikować dokumentów gen. Jaruzelskiego Wojciech Jaruzelski w dniu 13 grudnia 1981 roku. Orędzie do narodu informujące o Stanie Wojennym. (fot.:youtube.com)

• Brakujące dokumenty personalne gen. Wojciecha Jaruzelskiego z okresu PRL miały zostać znalezione w aktach odzyskanych przez IPN w domu generała zimą.
• IPN nie może jednak opublikować tych dokumentów, bo zaskarżenie prawnika rodziny generała nie pozwala na ich upublicznienie.

Wraca sprawa akt gen. Jaruzelskiego. Według informacji TVP Info dokumenty, które zniknęły z teczki personalnej oficera Ludowego Wojska Polskiego są wśród akt zabezpieczonych przez IPN w domu generała. Przypomnijmy, że w lutym (29 lutego) prokuratorzy Instytutu weszli do domu gen. Jaruzelskiego i zabezpieczyli w nim siedemnaście pakietów dokumentów.

Sytuacja akt jest skomplikowana, bo ich status prawny nie pozwala na publikację. Pełnomocnik rodziny generała Jaruzelskiego zaskarżył postanowienie prokuratorów IPN o przekazaniu dokumentów do archiwum, dlatego instytut nie może ich na razie opublikować.

Czytaj: Sejm zmieniał zasady prawne działania IPN

Dziennikarze TVPInfo ustalili, że w zabezpieczonych dokumentach generała są akta, które zniknęły z archiwalnych teczek oficera Wojska Polskiego Wojciecha Jaruzelskiego.

Informację tę udało się potwierdzić w kilku źródłach.

Generał Jaruzelski był kluczową postacią ostatnich lat PRL. Ponosi odpowiedzialność za wprowadzenie w Polsce Stanu Wojennego w 1981 roku, z wszystkimi konsekwencjami tego wydarzenia. Historycy do dziś są podzieleni, co do motywacji jaka kierowała elitą rządzącą PRL w tamtym czasie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA