REKLAMA

IPN zapowiada szybkie odtajnienie akt Kiszczaka

  • Autor: PAP/GP
  • 17 lutego 2016 14:03
IPN zapowiada szybkie odtajnienie akt Kiszczaka W środę (17 lutego) grupa prokuratorów zaczęła oględziny materiałów gen. Kiszczaka. Na zdjęciu Lech Wałęsa w okresie walki z komunizmem w Polsce.(fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 pl)

• Zabezpieczenie materiałów u wdowy po gen. Czesławie Kiszczaku nastąpiło w ramach wszczętego w ub. roku śledztwa ws. ukrycia dokumentów podlegających przekazaniu Instytutowi Pamięci Narodowej - poinformował w środę prezes IPN Łukasz Kamiński.
• Instytut zaznacza, że dokumenty jak najszybciej zostaną udostępnione.

Prezes IPN Łukasz Kamiński zapowiedział, że w możliwie krótkim czasie  odnaleziona dokumentacja zostanie udostępniona na podstawie procedur określonych w ustawie o IPN.

Jak powiedział Kamiński, we wtorek w mieszkaniu Marii Kiszczak został zabezpieczony przez prokuratora IPN szereg dokumentów, których wstępna analiza wskazuje, że podlegają przekazaniu do zasobu archiwalnego IPN.

Dodał, że czynności te podjęto w ramach wszczętego w ubiegłym roku śledztwa ws. ukrycia przez osobę nieuprawnioną dokumentów podlegających przekazaniu IPN. Poinformowano, że postępowanie to zostało zainicjowane na podstawie informacji uzyskanych od osób trzecich.

Przeczytaj: Lech Wałęsa o sprawie akt gen. Kiszczaka

- Wśród przejętych wczoraj materiałów są rękopisy, maszynopisy i fotografie. Zabezpieczona przez prokuratora IPN dokumentacja - w sumie sześć obszernych pakietów - została przewieziona do siedziby IPN - powiedział Kamiński.

Dodał, w środę grupa prokuratorów zaczęła formalne oględziny tych materiałów, z udziałem ekspertów z IPN. Zaznaczył, że dopiero po oględzinach będzie można stwierdzić, czy są to oryginały.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA