REKLAMA

Izabela Kloc: Art. 7 to realizacja interesów Francji i Niemiec

  • Autor: bad
  • 20 grudnia 2017 18:16
Izabela Kloc: Art. 7 to realizacja interesów Francji i Niemiec Tematyka sądownicza to pretekst do uruchomienia art. 7. – uważa Izabela Kloc. Fot. PTWP (Michał Oleksy)

- Polski rząd przekonywał i przekonuje europejskich partnerów o słuszności swoich racji, porównując także przeprowadzane zmiany z tymi, które funkcjonują od wielu lat w innych dojrzałych demokracjach – pisze posłanka PiS, przewodnicząca Komisji ds. UE Sejmu RP Izabela Kloc w związku z uruchomienia art. 7. traktatu o Unii Europejskiej.

• Izabela Kloc zwraca uwagę, że uruchomienie sankcji, o których mowa w art. 7 TUE, wymaga odpowiedniej większości.  

• W związku z tym nie widzę podstaw do obecnego działania Komisji Europejskiej i postrzegam ją jako represyjny krok w kierunku Polski – podkreśla posłanka PiS.

• Dodam, że to zaostrzanie retoryki ze strony opozycji, donoszenie na Polskę w instytucjach unijnych służy w istocie realizacji interesów Francji i Niemiec. Tematyka sądownicza to pretekst – uważa Izabela Kloc.

 

- W moim przekonaniu nie ma problemu sądów powszechnych i praworządności w Polsce, a są wielkie interesy tych państw - reparacje wojenne dla Polski, Nord Stream II czy problem Caracali we Francji – zauważa Izabela Kloc.

Przewodnicząca Komisji ds. UE podkreśla, że „trójpodział władzy jest traktowany w Polsce jako pryncypium i podstawa obecnych rządów tak samo jak w pozostałych państwach UE”. – W mojej opinii Komisja Europejska patrzy jakby z zewnątrz z już przygotowana tezą. A wystarczy przyjechać tutaj i nie rozmawiać tylko z określonymi grupami ludzi, tylko popytać zwykłych obywateli o stan sądownictwa w Polsce i o to czy wymaga on reformy. Takiej woli jednak nie ma – dodaje Izabela Kloc.

Czytaj też: Beata Mazurek: Ta decyzja nie ma nic wspólnego z merytoryką

Zgodnie z traktatami Komisja Europejska może wykorzystać wszelkie dostępne środki, w tym art. 7., jeżeli stwierdzi, że istnieje istotne ryzyko poważnego naruszenia praworządności.

- Moim zdaniem nie dość, że nie ma poważnego naruszenia praworządności – to więcej: nie ma żadnego naruszenia praworządności, a działania polskich władz mieszczą się w normalnym katalogu działań związanych z zarządzaniem państwem – podkreśla posłanka PiS. 

W opinii Izabeli Kloc „postępowanie KE wobec Polski jest po prostu niezrozumiałe i w konsekwencji może narazić na szwank wizerunek instytucji Unii Europejskiej w tym Rady Unii Europejskiej”.

- Należy zdać sobie sprawę, że obecne władze Komisji Europejskiej pochodzą z rekomendacji rządów i partii politycznych nieprzychylnych obecnemu rządowi w Polsce i ich działania pokazują po prostu brak akceptacji dla demokratycznego wyboru Polaków i ich prawa do reformowania własnego kraju – dodaje posłanka. 

Jej zdaniem Komisja Europejska przegra, gdyż w Radzie Europejskiej obowiązuje jednomyślność. I najlepiej będzie, gdy to szybko się zakończy. 

- Być może rozwiązaniem byłoby też zamrożenie i odłożenie sprawy do wyboru składu kolejnej Komisji Europejskiej w roku 2019, tak by obiektywnie spojrzeć na kwestie praworządności w Polsce, a także na ocenę działań obecnej Komisji Europejskiej, w tym prawdziwych motywacji przewodniczących Junckera i Timmermansa. Teraz poczekajmy na spotkanie 9 stycznia 2018 roku premiera Mateusza Morawieckiego z Jean-Claude Junckerem – zaznacza Izabela Kloc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • jur 2017-12-21 13:12:40
    Nie rozumiem glupiej wypowiedzi tzw. posel. Jaki cel maja Francja i Niemcy by ,,podkladac noge" polskiemu ministrowi sprawiedliwosci w podejmowaniu logicznych i zgodnych z prawem decyzji, a jesli sa niezgodne z prawem i Konstytucja, to nalezy zwrocic uwage. Jasli minister jest niekompetentny nalezy zmusic go do nalezytej oceny prawa ustanowionego i Konstytucji. Np. we Francji ministrem sprawiedliwosci moze byc adwokat, sedzia, prokurator czy tez radca, ale warunkiem jest 15-to letni staz w zawodzie, a nie jak Ziobro bez praktyki i zadnego stazu. Wiec jak taki facet ma stanowic o prawie jesli go nie zna. Niemcy i Francja nie maja na to zadnego wplywu, ze panowie Ziobro i Duda sa niedouczeni i sluzacymi partii politycznej...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA