REKLAMA

Jacek Czaputowicz: Komisja Europejska i Parlament Europejski nie są uprawnione do instruowania rządów

  • Autor: PAP/AT
  • 21 marca 2018 10:10
Jacek Czaputowicz: Komisja Europejska i Parlament Europejski nie są uprawnione do instruowania rządów Rosnąca fala sprzeciwu wobec integracji na kontynencie europejskim nie jest przyczyną demokratycznej słabości Unii, lecz jest jej skutkiem - powiedział szef MSZ (Jacek Czaputowicz, fot.msz.gov.pl/Tymon Markowski)

Unia Europejska działa wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej przez państwa członkowskie, a wszelkie kompetencje nieprzyznane Unii w Traktatach należą do państw członkowskich - powiedział w expose w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz.

W środę (21 marca) minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przedstawił informacji o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowi, iż "Unia działa wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej przez państwa członkowskie", a "wszelkie kompetencje nieprzyznane Unii w Traktatach należą do państw członkowskich".

Czytaj też: "Prawdziwy kryzys praworządności dotyczy całej UE"

"Komisja Europejska nie jest superrządem, a Parlament Europejski nie jest superparlamentem, uprawnionymi do instruowania rządów i parlamentów narodowych" - zaznaczył.

"Obywatele chcą, by ich głos miał znaczenie. Rosnąca fala sprzeciwu wobec integracji na kontynencie europejskim nie jest przyczyną demokratycznej słabości Unii, lecz jest jej skutkiem" - przekonywał minister.

Jak dodał, nic tak nie szkodzi idei integracji europejskiej, jak "faktyczna nierówność jej państw członkowskich wobec prawa, stosowanie podwójnych standardów i odchodzenie Komisji Europejskiej od roli obiektywnej strażniczki traktatów ku funkcji instrumentu w rękach niektórych państw".(PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA