REKLAMA

Jacek Czaputowicz: Musimy dbać o to, żeby prawo międzynarodowe było przestrzegane

 • Autor: PAP/AT
 • 22 lutego 2018 07:42
Jacek Czaputowicz: Musimy dbać o to, żeby prawo międzynarodowe było przestrzegane Jacek Czaputowicz w Nowym Jorku(fot.msz.gov.pl)

Jednym z priorytetów Polski jest kwestia przestrzegania prawa międzynarodowego na świecie. Polska przywiązuje wielkie znaczenie do przestrzegania zasady suwerenności i integralności terytorialnej – powiedział minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz podczas briefingu w Nowym Jorku.

 • Polska przywiązuje wagę do przestrzegania zasad suwerenności i integralności terytorialnej. Uważamy, że nie są to tylko kwestie historyczne – powiedział Czaputowicz.
 • Dzisiaj musimy bardzo dbać o to, żeby prawo międzynarodowe było przestrzegane - dodał.
 • Odnosząc się do Ukrainy Czaputowicz argumentował, że byłoby dobrze, gdyby ONZ uczestniczyła w rozwiązywaniu konfliktu na wschodzie kraju poprzez skierowanie na miejsce sił pokojowych.
 • Przyznał też, że Polska, Węgry, Słowacja i Czechy mają specyficzne podejście do sposobu rozwiązania problemu migracji w ramach Unii Europejskiej.
 • Zaznaczył, że przymusowa relokacja jest oczywiście nie do przyjęcia, ale w innych kwestiach porozumienie byłoby zapewne możliwe.

Polski minister opowiedział się też za rozszerzaniem przez Polskę współpracy międzynarodowej.

Szef polskiej dyplomacji uczestniczył w debacie ministerialnej Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconej celom i zasadom Karty Narodów Zjednoczonych w kontekście utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Po spotkaniu podkreślił, że jednym z priorytetów Polski jest kwestia przestrzegania prawa międzynarodowego w świecie, z czym wiąże się w dużej mierze Karta Narodów Zjednoczonych.

"Zwróciłem uwagę podczas debaty, że Polska przywiązuje wielkie znaczenie do przestrzegania zasady suwerenności i integralności terytorialnej. Wskazałem, że to nie są tylko kwestie historyczne. Dzisiaj musimy bardzo dbać o to, żeby prawo międzynarodowe było przestrzegane" - wyjaśnił. Wspomniał o wykraczających poza zasady prawa międzynarodowego działaniach Rosji, takich jak aneksja Krymu czy popieranie separatystów w Donbasie. Ustosunkował się także do zbombardowania wschodniej Guty w Syrii.

"Polska opowiada się za przyjęciem rezolucji w sprawie Syrii i aktywnie uczestniczy w tych pracach. Chodzi o to, by doprowadzić do zawieszenia broni, rozejmu i umożliwić dostarczenie pomocy humanitarnej" - powiedział szef polskiego MSZ.

Czytaj też: Czaputowicz: Po donosach ginęli i Żydzi, i Polacy

Przypominając rocznicę wyzwolenia Kuwejtu szef polskiej dyplomacji zaakcentował, że brało w tym udział także wojsko polskie, przez co Polska przyczyniła się do umocnienia ładu i prawa międzynarodowego.

Polski minister poświęcił też kilka zdań "niejednoznacznej roli Rosji" w Syrii, która - jak zaznaczył - nie zabierała głosu na forum Rady Bezpieczeństwa, nie poparła rezolucji o użyciu broni chemicznej w Syrii i za której akceptacją pojawiają się nowe problemy.

Odnosząc się do Ukrainy Czaputowicz argumentował, że byłoby dobrze, gdyby ONZ uczestniczyła w rozwiązywaniu konfliktu na wschodzie kraju poprzez skierowanie na miejsce sił pokojowych. "Trudno tu osiągnąć porozumienie, ale prace nad nim trwają" - zaznaczył Czaputowicz. "Polska jest jednym z aktywniejszych państw w tym zakresie, bowiem sytuacja na Ukrainie jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa naszego kraju, także poprzez napływ stamtąd uchodźców" - uzasadniał.

W trakcie briefingu Czaputowicz mówił też o roboczym lunchu z ministrami uczestniczącymi w debacie, z udziałem sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa oraz jego poprzednika Ban Ki Muna . W jego trakcie rozmawiano m.in. o problemach migracji i roli ONZ w określeniu zasad i ram regulujących te procesy.

Minister Czaputowicz wskazał na różnice zdań między państwami wchodzącymi w skład RB w sprawie Korei Północnej. "Polska stoi na stanowisku, że sankcje należy utrzymać, a zarazem posiada ona - jako jedno z niewielu państw - ambasadę w Korei Północnej. Wskazałem, że może to odegrać istotną role w utrzymaniu kontaktów z reżimem czy dyplomacją tego kraju. Społeczność międzynarodowa patrzy z nadzieją na rozmowy między przedstawicielami Korei Północnej i Południowej toczone przy okazji Igrzysk Olimpijskich" - powiedział. "Mamy nadzieję, że będą one kontynuowane" - dodał.

Podczas krótkiego pobytu w Nowym Jorku polski minister przeprowadził też rozmowy bilateralne m.in. z ministrem spraw zagranicznych Republiki Słowackiej Miroslavem Lajczakiem, który przewodniczy obecnie pracom Zgromadzenia Ogólnego ONZ i pracuje nad rezolucją dotyczącą migracji, szukając poparcia dla tego projektu wśród państw członkowskich UE, w tym - Polski.

Czaputowicz przyznał, że Polska, Węgry, Słowacja i Czechy mają specyficzne podejście do sposobu rozwiązania problemu migracji w ramach Unii Europejskiej. Zaznaczył, że przymusowa relokacja jest "oczywiście nie do przyjęcia", ale w innych kwestiach porozumienie byłoby zapewne możliwe. "ONZ chce wprowadzić pewne standardy w tym zakresie" - wskazał polski minister, uznając to za pożyteczny wkład.

Rozmowa z Lajczakiem obejmowała też takie zagadnienia jak sytuacja młodzieży i zrównoważony rozwój. "Ponieważ Słowacja obejmie w przyszłej kadencji przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej, pytałem szefa słowackiej dyplomacji o ich priorytety. Powiedział, że jego kraj będzie chciał się skoncentrować na funkcjonowaniu grupy w ramach Unii Europejskiej i aktywnie włączyć w trwające tam debaty" - wyszczególnił Czaputowicz. Poinformował też, że Lajczak zaprosił go do udziału w konferencji na temat rozwiązywania konfliktów i utrzymania pokoju.

W Nowym Jorku szef dyplomacji polskiej spotkał się także z ministrem spraw zagranicznych Wybrzeża Kości Słoniowej, Marcelem Amonem Tanohem.

"Jest to ważne państwo afrykańskie. Koordynujemy współpracę przede wszystkim w ramach RB. Omówiliśmy nasze priorytety. W wielu przypadkach się zgadzamy, ale różnimy się w stanowisku wobec Korei Północnej. Wybrzeże Kości Słoniowej opowiada się bardziej za dialogiem, my zaś - podobnie jak Europa Zachodnia i Stany Zjednoczone - jesteśmy za utrzymaniem sankcji" - tłumaczył polski minister.

Afryka jest kontynentem, który się dynamicznie rozwija. Otwierają się tam możliwości współpracy gospodarczej i kulturalnej. Polska może zaoferować ze swej strony możliwość podejmowania studiów wyższych w naszym kraju - podkreślił szef polskiej dyplomacji, który uważa, że Polska powinna rozszerzać współpracę międzynarodową.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

 • Eugeniusz 2018-02-23 09:19:50
  Panie Ministrze Szanowny, gafa za gafą? Rozumiem, że "dyplomacja" wymaga wiele mówić, aby nic nie powiedzieć, ale proszę się zastanowić nad "granicami" znaczenia wypowiadanych kwestii. Być może Polska, a raczej to "warszawskie" zgrupowanie rządzących, "przywiązuje wielkie znaczenie" do "coś tam, coś tam", ale polska rzeczywistość "wydaje się" jednoznacznie przeczyć tezom wyartykułowanym przez Pana Ministra. To min. Pana Najwyższy przełożony i Jego Brat, walnie przyczynili się do tego, że Polacy nie mogą korzystać z Karty Praw Podstawowych UE. Jakiekolwiek "specyficzne" podejście do spraw światowych i europejskich, nie przekona wszystkich, o ile będą nam blokowane normy z obu tych obszarów. A prywatnie: był Pan podobno opozycjonistą? Przeciw, Komu czemu? Bo TO co budujesz Pan ze swoimi "kolegami", tylko w niewielkim stopniu przypomina "tezy młodego Jacka".
 • Cyklop28 2018-02-22 11:35:59
  Jako Polak, 1. którego dziadkowie przyczynili się do ratowania sieniawskich Żydów przed zaplanowanym pogromem kozackim, 2. którego matka i rodzeństwo z narażeniem własnego życia stworzyli warunki 4 Żydom - Nutom do ratowania się przed Niemcami, 3. który sam z narażeniem życia i zdrowia pomagał Żydom w ucieczkach z GG do sowieckiej strefy okupacyjnej, a 5. którego Ukraińcy chcieli zabić "tylko 3 x", 6. dziś spotyka się z wiadomą polityką "naszych starszych braci wobec narodu polskiego i Polski", 7. ze zdumieniem czytam, że pan Czeputowicz dokonuje przeglądu geopolityki, a nie jasnym odparowaniem niezasłużonych kalumnii i bezprawnych roszczeń wobec narodu polskiego i Polski. To na takiego polityka płacę podatki?!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA