REKLAMA

Jacek Czaputowicz: Trybunał Konstytucyjny rozwiąże obawy związane z interpretacją ustawy o IPN

  • Autor: PAP/AT
  • 22 lutego 2018 09:12
Jacek Czaputowicz: Trybunał Konstytucyjny rozwiąże obawy związane z interpretacją ustawy o IPN Stany Zjednoczone zwróciły się do Polski z pewnymi sugestiami dotyczącymi interpretacji ustawy o IPN. Myślę, że to jest kwestia nie tyle treści, co pewnej interpretacji, pewnych obaw - powiedział szef MSZ (Jacek Czaputowicz, fot.msz.gov.pl/Kancelaria Sejmu)

Prezydent, kierując nowelę ustawy o IPN do Trybunału Konstytucyjnego określił, gdzie mogą się pojawić wątpliwości w interpretacji - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

  • Zdaniem Czaputowicza, Polska ma prawo do obrony dobrego imienia oraz "zabezpieczania się" przed oszczerstwami.
  • Trybunał Konstytucyjny zapewne rozwiąże obawy związane z interpretacją nowelizacji ustawy o IPN - powiedział.
  • Jego zdaniem "doprecyzowanie" tej ustawy jest możliwe.

Fundacja Ruderman Family Foundation zamieściła w internecie krótki film, w którym - w języku angielskim i hebrajskim - padają m.in. stwierdzenia "polski Holokaust". Kampania tej prywatnej fundacji filantropijnej z Bostonu, zwraca się przeciwko nowelizacji polskiej ustawy o IPN; jej inicjatorzy wzywają władze USA do zerwania relacji z Polską "w imieniu 6 milionów Żydów". Wieczorem w mediach pojawiły się informacje, że fundacja postanowiła usunąć swój spot.

Czaputowicz pytany w radiowych Sygnałach Dnia, czy może to być "zagrożenie" dla stosunków polsko-amerykańskich odparł: "Nie możemy reagować na każdy film, który się pojawi w Internecie".

Czytaj też: Mazurek: Rozwiązania dotyczące ustawy o IPN po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego

Dodał, że Stany Zjednoczone zwróciły się do Polski "z pewnymi sugestiami dotyczącymi interpretacji ustawy o IPN". "Myślę, że to jest kwestia nie tyle treści, co pewnej interpretacji, pewnych obaw" - powiedział minister. Wyraził też przekonanie, że obawy te zostaną rozwiane przez orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie noweli.

Według szefa MSZ, Polska i Stany Zjednoczone "nie różnią się co do treści" noweli. "Obu stronom chodzi o to, żeby nie fałszować prawdy o wydarzeniach drugiej wojny światowej. Doprecyzowania są, moim zdaniem, możliwe" - zaznaczył.

Czytaj też: Sasin: Nie widzę podstaw do tego, by zmieniać ustawę o IPN

Dopytywany na czym mogłoby to doprecyzowanie polegać odparł, że prezydent, kierując nowelę do TK "określił, gdzie mogą się pojawić wątpliwości w interpretacji". Zdaniem Czaputowicza, Polska ma prawo do obrony dobrego imienia oraz "zabezpieczania się" przed oszczerstwami.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o IPN 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy noweli ustawy o IPN nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA