REKLAMA

Jacek Sasin apeluje o większe porozumienie między prezydentem a większością parlamentarną

  • Autor: PAP/AH
  • 09 maja 2018 09:35
Jacek Sasin apeluje o większe porozumienie między prezydentem a większością parlamentarną fot. youtube

Lepiej byłoby gdyby od początku było większe porozumienie między prezydentem a większością parlamentarną, to pozwoliłoby uniknąć wielu dyskusji, choćby co do daty referendum ws. konstytucji - ocenił Jacek Sasin. Jego zdaniem, proponowana data 10-11 listopada jest "podwójnie nieszczęśliwa".

  • Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa ma prawo zarządzić Sejm, lub prezydent za zgodą Senatu.
  • W maju ub. roku prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że w konstytucji konieczne są zmiany. Prezes PiS wypowiadał się jednak krytycznie o pomyśle przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w Święto Niepodległości.
  • O swoich wątpliwościach dot. terminu referendum wielokrotnie wypowiadał się również marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Sasin - szef Komitetu Stałego Rady Ministrów - zapytany w środę (09.05.) w Polskim Radiu 24 o zapowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, że złoży w Senacie wniosek, by referendum konsultacyjne ws. konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada, podkreślił, że "szanuje prawo prezydenta, żeby pytać Polaków o sprawy ważne, bo sprawy konstytucyjne to takie sprawy".

Ocenił jednocześnie, że "pewnie lepiej by było, gdyby od początku było większe porozumienie między prezydentem a większością parlamentarną, czyli obozem politycznym, z którego prezydent pochodzi politycznie". Jego zdaniem, pozwoliłoby to "uniknąć wielu dyskusji, które są toczone, chociażby tej, dotyczącej daty".

Sasin wyraził opinię, że wybrana przez prezydenta Dudę data jest "podwójnie nieszczęśliwa".

- 10 i 11 listopada, 11 szczególnie, to jest wielkie święto - stulecie niepodległości - święto, które zdarza się raz na sto lat i myślę, że tego dnia powinniśmy się skupić przede wszystkim na tym wydarzeniu - mówił.

- Z drugiej strony mamy też w tym okresie wybory samorządowe; Polacy będą zachęcani do tego, aby dwukrotnie, a w niektórych przypadkach nawet trzykrotnie, tydzień po tygodniu, udawać się do lokali wyborczych - dodał. Jego zdaniem to nie będzie służyło skupieniu uwagi "ani na niezwykle ważnych wyborach, ani na ważnym wydarzeniu, jakim jest referendum". Sasin podkreślił, że referendum to zawsze wydarzenie polityczne i będzie wprowadzało wielkie emocje.

- Te sprawy można byłoby inaczej poukładać, gdyby ta dyskusja wcześniej była, ale dzisiaj jest wniosek prezydenta, Senat będzie się musiał wypowiedzieć i naszą intencją na pewno nie jest, żeby blokować działania prezydenta - podkreślił Sasin.

W maju ub. roku prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że w konstytucji konieczne są zmiany. Prezes PiS wypowiadał się jednak krytycznie o pomyśle przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w Święto Niepodległości. O swoich wątpliwościach dot. terminu referendum wielokrotnie wypowiadał się również marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa ma prawo zarządzić Sejm, lub prezydent za zgodą Senatu.

Zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym, prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, zawierający treść pytań lub wariantów rozwiązania w sprawie poddanej pod referendum, a także termin jego przeprowadzenia. Senat w terminie 14 dni od dnia przekazania projektu postanowienia podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum.

Do wyrażenia zgody na przeprowadzenie referendum konieczna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA