REKLAMA

Jacek Sasin: Jako naród i państwo nie ponosimy odpowiedzialności za zbrodnie Hitlera

  • Autor: PAP/AT
  • 02 lutego 2018 10:35
Jacek Sasin: Jako naród i państwo nie ponosimy odpowiedzialności za zbrodnie Hitlera Rząd chce pokazać postawę wielu Polaków, którzy narażali życie, aby ratować Żydów - powiedział Sasin (Jacek Sasin, fot.jsasin.pl)

Musimy odwrócić tę fałszywą narrację, która wydaje się dzisiaj dominować w przekazie mediów czy opiniotwórczych środowisk za granicą - powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, pytany o cele wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Markowej.

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił korespondentów zagranicznych mediów w Polsce na piątkową wizytę w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. W trakcie spotkania premier m.in. wyjaśni przedstawicielom mediów zagranicznych intencje państwa polskiego w związku z nowelizacją ustawy o IPN. Odniesie się również do kryzysu w relacjach polsko-izraelskich.

O cel wizyty Sasin pytany był w piątek w TVP 1. "Chcemy i musimy dzisiaj odwrócić tę fałszywą narrację, która wydaje się dzisiaj dominować przynajmniej w przekazie mediów czy opiniotwórczych środowisk za granicą" - podkreślił.

Czytaj też: Premier: Zaniedbaliśmy politykę historyczną

Zapewnił, że rząd chce również pokazać postawę wielu Polaków, którzy nie wahali się narazić życia swojego i swoich bliskich, aby ratować Żydów. "Rodzina Ulmów jest tego przykładem" - wskazał Sasin.

Dodał, że są jednak przypadki Polaków, którzy w okresie II wojny światowej współpracowali z Niemcami. Wyjaśnił jednak, że zarówno teraz, jak i w tamtym okresie byli traktowani przez władze polskie jako "margines". "My, jako naród i jako państwo nie ponosimy odpowiedzialności za zbrodnie Hitlera, za zbrodnie niemieckie, a co więcej, sami jesteśmy ofiarami tej zbrodni" - podkreślił

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Komuna wróciła 2018-02-02 13:23:52
    Oczywiście że jako naród nie jesteśmy winni ale nie próbujcie karać za mówienie o zbrodniach Polaków, które przecież miały miejsce. W świetle waszej ustawy, będzie można za to karać a decydować będzie was prokurator i was sędzia. Już żyłem w takim systemie w którym uczono jedynie słusznej historii a za odchyłki od linii partii w najlepszym wypadku wylatywało się z roboty a w najgorszym szło się do ciupy. Teraz ten system wraca.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA